mikolasik
Miroslav Mikolášik, europslanec. PHOTO: redakcia/dub.

Europoslanec Mikolášik: Metódy CIA hraničiace s mučením prekazili atentáty na USA

mikolasik
Miroslav Mikolášik, europslanec. PHOTO: redakcia/dub.

Činnosť amerických tajných služieb v boji proti terorizmu je podľa kritikov na rozhraní ľudských práv a snahe udržať svetovú bezpečnosť. Slovenský europoslanec Miroslav Mikolášik pracuje vo Výbore pre ľudské práva. Podľa neho je odhalenie praktík CIA nejednoznačné.

 

Americká CIA údajne vypočúvala podozrivých spôsobmi, ktoré sú v rozpore s ľudskými právami. Ako sa k tomu stavia Európsky parlament?

-Dokumenty o tomto podozrení, ktoré my, europoslanci máme, nie sú jednoznačne usvedčujúce. Ako poslanec Európskeho parlamentu tieto signály nepodceňujem a skúmam, či boli práva naozaj porušené. Preto vám neviem dať definitívne stanovisko. Medzi kolegami z Parlamentu sú takí, ktorí odsudzujú Spojené štáty a CIA. Naopak iní zasa takéto spôsoby vnímajú ako bežné vyšetrovacie postupy. Kauza sa týka len v prípade teroristov a ľudí, ktorí ohrozujú svetovú bezpečnosť. Ide o džihádistov a „vrahov Západu“. No v prípade, že sa vyšetrovanie skončí s usvedčením Spojených štátov za mučenie, Parlament ich rázne odsúdi.

Ak sa dokáže, že šlo o porušenie ľudských práv, naruší sa obraz slobody v západnom svete?

-Tieto špecifické metódy sú na to, aby sa získali informácie od ťažkých kriminálnikov. Na ich informáciách v podstate môže stáť svetová bezpečnosť. Dá sa povedať, že vďaka tomuto sústredenému bezpečnostnému systému sa zistilo, kde pobýval Usáma bin Ládin a zabránilo sa chystaným atentátom na USA, podobným z 11. septembra 2001.

Správa o drsných praktikách za vlády prezidenta Busha sa objavila až teraz. Prečo?

-Správa o možnom porušení práv človeka je namierená proti republikánskej strane USA. Demokrati sa často vracajú k vláde Georga Busha ml. a ukazujú na praktiky, ktoré sa naozaj dajú označiť za mučenie. Správa sa na verejnosti objavila až teraz, lebo demokrati stratili kontrolu a väčšinu v Kongrese aj Senáte. Takže sa politicky snažia oslabiť súpera.

Boli ste členom výboru, ktorý vyšetroval tajné lety CIA vo vzdušnom priestore Európy. Objavili ste dôkazy o jej ilegálnej prítomnosti v Európe?

-Doteraz úzko sledujem aktivity bezpečnostných služieb USA. Zvláštne je, že v čase, kedy sa hovorilo o údajných tajných preletoch a pristátiach lietadiel CIA v EÚ, niektoré štáty skutočne vydali povolenie, pričom boli porušené určité medzinárodné letecké pravidlá. Bolo tak napríklad v Poľsku a Rumunsku.

Viac..  KLUB 500: Vláda sa na druhú vlnu pandémie nepripravila. Namiesto systematických opatrení prvoplánové zákazy

Patrilo medzi nich aj Slovensko?

-Zisťoval som si to v Slovenskej informačnej službe a vo Vláde. No podľa všetkého na území Slovenska CIA nevykonávala žiadnu podozrivú aktivitu.

Únia finalizuje prípravy k prijatiu Transatlantickej dohody o voľnom obchode s USA. Neznamená to výraznejšie aktivity amerických tajných služieb v EÚ?

-Európa musí byť vo vzťahu s USA rovnocenným partnerom. Ak takáto dohoda vojde do platnosti, musí byť výhodná pre Európanov. TTIP hovori o zóne voľného obchodu, ktorý prinesie rast pracovných miest, exportu, bezcolných možností. Takto fungujeme už s Kanadou a Južnou Kóreou. Takže je isté, že Parlament bude dbať na transparentnosť a bezpečnosť aj v prípade USA. Nesmie sa viac stať, aby odpočúvali našich politikov, ako napríklad nemeckú kancelárku Angelu Merkelovú.

Ste vo Výbore pre životné prostredie, verejné zdravie a bezpečnosť potravín. Spolu s TTIP sa hovorí o geneticky modifikovaných potravinách na trhu. Sú pre nás nebezpečné?

-GMO potraviny a zvieratá sú pálčivé témy. Väčšina európskych krajín je proti výrobe takýchto upravených potravín a zvierat. Stále presne nevieme ich vlastnosti a vplyv na ľudský organizmus.

Váš výbor sa zaoberal aj sprísnením pravidiel pri označovaní potravín. Čo plánujete zmeniť?

-Znova sa hovorí o tom, ako označovať výrobky, ich zloženie a pôvod. K príkladu uvediem mäsové produkty. Keď prepukla choroba šialených kráv, nevedeli sme vystopovať jej pôvod. Chceme zmeniť zaznamenávanie pôvodu výrobku, lebo zviera mohlo vyrastať v jednej krajine, v inej zasa bolo zabité a v tretej spracované do finálnej podoby. Označené je len miesto, v ktorom bolo mäso upravené na predaj. Tak sa stáva, že čas medzi živou kravou a spracovaním jej mäsa je aj sedem rokov. To chceme zrušiť práve detailným označovaním na obale.

Ďakujeme za rozhovor, na otázky spravodajského portálu EuropskeNoviny.sk odpovedal europoslanec Miroslav Mikolášik.

O mve

Avatar

Odporúčame pozrieť

Merkel

Nemecko si pripomína 30. výročie zjednotenia. Čaputová poslala blahoprajný list Steinmeierovi

Nemecko si dnes pripomína 30. výročie zjednotenia krajiny. Tento dôležitý historický míľnik však obyvatelia Nemecka …