Čomu sa bude venovať Únia v roku 2015? Toto sú hlavné témy, riešiť bude aj TTIP

PHOTO: Ilustračné Flickr.
PHOTO: Ilustračné Flickr.

Transatlantickému obchodnému a investičnému partnerstvu prisľúbila Komisia úplne nový začiatok v roku 2015. Primárne ide o urovnávanie sporov investora a štátu. Únia chce chrániť zahraničných investorov na druhej strane Atlantiku, no niektoré členské štáty to vnímajú ako ohrozenie svojej suverenity. Očakáva sa, že v januári zídu poslanci Európskeho parlamentu a zástupcovia štátov, aby hľadali spoločné stanovisko. Rokovania majú začať na jar.

Na podporu pracovných miest a rastu navrhol predseda Komisie Jean-Claude Juncker plán s objemom 315 miliárd eur. Podľa novembrového návrhu chce Komisia využiť asi 20 miliárd verejných financií. Zvyšok by mal pokryť súkromný sektor. Jednu z možností predstavuje Európska investičná banka, ktorá by časť z tejto sumy mohla financovať.

Digitálna ekonomika

Firma Google a EÚ nemajú problémy po prvýkrát. Stále prebieha súd v protimonopolnom konaní. Zámerom digitálneho programu je urobiť z Únie svetového lídra tohto sektoru. Podľa niektorých odborníkov by to mohlo pre EÚ znamenať ďalších 500 miliárd eur.

Viac..  Európsky parlament schválil kontroverzný zákon pre odhaľovanie sexuálneho zneužívania detí na internete

Podľa plánu sa majú ukončiť roamingové poplatky a všetci poskytovatelia by mali mať rovnaký prístup. Zatiaľ je otázne či to podporujú európske firmy a členské štáty. V apríli 2015 by sa tento návrh mal dostať na plénum.

Komisia a Parlament sa budú ďalej zaoberať znižovaním emisie skleníkových plynov, ktorú prisľúbili USA, Čína, ale aj samotná Únia navrhujúca 40 % zníženie do roku 2030. Či budú tento trend nasledovať aj iné štáty sa uvidí na klimatickej konferencii v Paríži. Do konca roku 2015 má správa z Európskeho parlamentu navrhnúť riešenia pomoci členským štátom, kde smeruje najviac migrantov, ale aj prehodnotiť balíky šiestich a dvoch opatrení. Do programu parlamentu sa znova dostanú práva cestujúcich a legislatíva o zozname mien cestujúcich, ktorú v roku 2013 poslanci zamietli.

Viac sa dozviete v priloženom videu: 

 

O vik

Avatar

Odporúčame pozrieť

emisie skleníkových plynov

Európska zelená dohoda: Zosúladenie hospodárstva a spoločnosti EÚ s klimatickými cieľmi

Európska komisia v stredu prijala balík návrhov, ktorých cieľom je pripraviť politiky EÚ v oblasti klímy, …