Pokles ceny ropy predstavuje adrenalín pre ekonomiku

ropa
PHOTO: Flickr.

BRATISLAVA – Prudký pád cien ropy ovplyvnil aj slovenské hospodárstvo. Hodnota čierneho zlata klesla pod 50 dolárov za barel a podľa niektorých odhadov by sa mohla zastaviť na dvadsiatich dolároch. Toto by mohlo odvrátiť defláciu v eurozóne a prekonať šok z uvalenia sankcií na Rusko.

Klesajúce ceny ropy by mohli podstatne zrýchliť rast slovenskej ekonomiky. Jej nízka hodnota už teraz napomáha Nemecku. Práve to je najväčším obchodným partnerom Slovenska.

Lacnejšia ropa poteší najmä spotrebiteľov a firmy zamerané na export. Až 83 percent domáceho vývozu totiž smeruje na trh Európskej únie.

Nízke ceny ropy

Keďže tankovanie je lacnejšie a nižšie sú i dopravné náklady, ceny tovarov v obchodoch budú rásť pomalšie.

“Tie krajiny, ktoré sa spoliehajú na príjmy z ropy vo svojich štátnych rozpočtoch, z tej klesajúcej ceny ropy budú trpieť. Môže to narušiť aj politickú stabilitu v týchto krajinách a takisto tie krajiny, ktoré sú už teraz vysoko zadĺžené, tak by pokles cien ich dlhové bremeno ešte nafúkol,” uviedol ekonomický analytik Andrej Arady

Viac..  Europoslanci sa obávajú, či Slovensko dokáže vyčerpať peniaze z Plánu obnovy a odolnosti EÚ

Lacné ceny ropy by mali zostať počas celého roka. Na trhu je jej prebytok a nikto doteraz neoznámil pokles ťažby.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk.

O ram

Avatar

Odporúčame pozrieť

bilcik

Vladimír Bilčík v pléne europarlamentu: Je najvyšší čas plne využiť európsku silu, aby sme predišli vojne v Európe

NATO: Stoltenberg stanovil podmienky spolupráce s Ruskom po bezpečnostných návrhoch Moskvy Generálny tajomník Organizácie Severoatlantickej …