Odchod Grécka z eurozóny? Merkel vraví nie


merkel
Angela Merkel. PHOTO: Flickr.

ATÉNY – Popri nových konfliktoch a rôznych ekonomických otrasoch sa pozabudlo na Grécko, ktoré v rokoch 2009 a 2010 ratovala celá Európska únia. Denník Bild priniesol informáciu o tom, že Nemci si vraj vedia predstaviť odchod tejto krajiny z eurozóny.

Okamžite zostali v strehu trhy, politici, ale aj samotné Grécko. Opustiť eurozónu by krajina mohla najmä pre predčasné voľby, ktoré by mohla vyhrať ľavica. Tá sa netají tým, že šetriaci režim nastolený Bruselom jej nevyhovuje.

“Aby bolo jasné každému, či už v Grécku, alebo v zahraničí. Len Gréci môžu rozhodnúť, len oni, Gréci majú kľúče od krajiny,” uviedol líder strany Syriza Alexis Tsipras.

Odchod by mohol byť reálnejší ako pred niekoľkými rokmi. Európa je stabilnejšia a centrálna banka je ochotná nakupovať dlhopisy štátov.

“Navyše máme euroval ako ochranný mechanizmus,” dodal Zdenko Štefanides, hlavný analytik VÚB banky.

Zatiaľ sa nepredpokladá odchod

Informácie, ktoré priniesol nemecký denník Bild, že Nemecko by Grécko nechali odísť, dementovala samotná Angela Merkel.

Viac..  EÚ zatiaľ nepriniesla očakávané riešenia v boji s drahými energiami, myslí si minister Hirman

“Grécko prinieslo veľa obetí. Pre množstvo obyvateľov to boli veľmi ťažké roky. Prešli sme dlhú cestu a ja nemám pochybnosti, že to dotiahneme do úspešného konca,” povedala kancelárka.

“Neočakávam vystúpenie Grécka, lebo nikto z toho nebude mať výhodu. Ani nemecká vláda, ani eurozóna a ani samotní Gréci,” uviedol Robert Halver, obchodník frankfurtskej burzy.

“Nikdy netreba podceňovať hlúposť politikov, ale podľa ostatných prieskumov si veľká časť Grékov praje v eurozóne zostať,” dodal Štefanides.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk./Richard Juriš.

O ram

Avatar

Odporúčame pozrieť

Grecko

Po rokoch dohľadu zo strany EÚ sľubuje Grécko vyrovnaný rozpočet

Grécko by na budúci rok malo hospodáriť s rozpočtovým prebytkom. V pondelok o tom informovali …