Brusel bude rozdávať peniaze. Slovensko chce 29 miliárd


euro
PHOTO: Ilustračné Flickr.

BRATISLAVA/BRUSEL – Slovensko sa bude v rámci takzvaného balíčka, teda 315-miliardového Investičného plánu pre Európu, uchádzať o podporu pre 125 projektov v sume 29 miliárd eur. Vyplýva to z Informácie o Investičnom pláne pre Európu a postupe pre realizáciu investičných projektov na Slovensku. Tú vzala v stredu na vedomie i vláda.

Ide o projekty z vedomostnej a digitálnej ekonomiky, energetickej únie, dopravy, sociálnej infraštruktúry, zdrojov a životného prostredia a tiež viacsektorové projekty samospráv.

Vôbec najväčší podiel na celkovom zásobníku slovenských projektov, ktorý vláda poslala do Bruselu, majú projekty z dopravnej infraštruktúry.

Ide o 37 projektov v celkovej sume 12,7 miliárd eur, ktoré sú zamerané predovšetkým na cestnú sieť, ale aj na železničnú infraštruktúru.

Z oblasti vedomostnej a digitálnej ekonomiky zásobník obsahuje 10 projektov za 3,7 miliárd eur, z energetiky 22 projektov za 3,2 miliárd eur, z oblasti životného prostredia 17 projektov za 3,8 miliárd eur.

V prípade viacsektorových projektov samospráv zásobník obsahuje 38 návrhov v sume 5,4 miliárd eur a v rámci sociálnej infraštruktúry jeden projekt za 150 miliónov eur.

Rozhodovanie v Bruseli

Predložené projekty zatiaľ neboli predmetom osobitného hodnotenia, výberu alebo schvaľovania. O tom, ktoré projekty sa z Junckerovho balíčka podporia, sa bude ešte rozhodovať v Bruseli.

Zapadnúť prachom by však nemali ani tie, ktoré v rámci celoeurópskeho investičného plánu neuspejú.

Viac..  Maloobchod únie v júli medzimesačne stúpol o 0,3 %

“Projekty, ktoré nebudú v konečnom dôsledku zaradené do zásobníka projektov európskeho významu, budú posúdené pre ďalšie využitie na úrovni Slovenského investičného holdingu a podľa očakávaného návrhu Národného investičného plánu,” píše sa vo vládnom materiáli.

Základom Investičného plánu pre Európu je Európsky fond pre strategické investície, ktorého vytvorenie ohlásil po svojom nástupe do funkcie predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker.

Fond by mal v nasledujúcich rokoch zmobilizovať investície vo výške aspoň 315 miliárd eur a naštartovať tak ekonomiku Európskej únie. Podporu plánu vyjadrili poslanci väčšiny politických skupín v Európskom parlamente, ktorí vyzvali na urýchlené prijatie prorastových opatrení.

So zriadením Európskeho fondu pre strategické investície sa počíta k júnu 2015. Jeho základom má byť záruka vo výške 21 miliárd eur z rozpočtu Európskej únie a Európskej investičnej banky.

Cieľom fondu je zmobilizovať dodatočné investície vo výške najmenej 315 miliárd eur do roku 2017. Súčasťou plánu je vytvorenie “databázy projektov” v kombinácii s programom pomoci na nasmerovanie investícií do infraštruktúry a budovania jednotného trhu.

Plán má tiež zvýšiť atraktívnosť Európy pre súkromné investície a odstrániť regulačné nedostatky.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk.

 

O ram

Avatar

Odporúčame pozrieť

Investori naďalej považujú investičný trh strednej a východnej Európy za atraktívny

Väčšina ekonomík strednej a východnej Európy (CEE) zaznamenala rýchlejšie oživenie po pandémii ako západné ekonomiky …