Slávnostné odovzdanie ceny. Eva Siracká a europoslanci. PHOTO: red.

Doktorka Eva Siracká si prevzala významné európske ocenenie


Slávnostné odovzdanie ceny. Eva Siracká a europoslanci. PHOTO: red.
Slávnostné odovzdanie ceny. Eva Siracká a europoslanci. PHOTO: redakcia/tib.

Zakladateľka a prezidentka Ligy proti rakovine si v Bratislave slávnostne prevzala Cenu európskeho občana 2014. „Je pre mňa potešením a cťou, že sa mi dostalo ocenenia mojej práce, ktorej som venovala celý svoj profesionálny život,“ povedala vo svojom ďakovnom prejave.

Eva Siracká ďalej poďakovala za návrh na cenu, za ktorým stojí Ivan Štefanec: „Veľmi sa teším, že sa táto nominácia podarila. Pani Sirackú považujem za významnú osobnosť, ktorá svojimi aktivitami presahuje rámec Slovenska. Je inšpiratívna pre ostatných, svoju prácu vždy robila poctivo a s ľudských prístupom,“ povedal europoslanec.

Cenu dostala práve v roku, kedy Liga proti rakovine oslavuje 25. výročie od svojho založenia. „Začiatky boli ťažké, pretože u nás ľudia ťažko chápali, čo je to Liga proti rakovine a prečo by mali na ňu prispievať, (…) mali sme pochybnosti, bolo treba odstrániť tabu, bojovať za prevenciu, presviedčať a vychovávať ľudí a v neposlednom rade sa starať o onkologických pacientov. Ale odvtedy sme urobili veľký pokrok.“ dodáva doktorka pre EuropskeNoviny.sk

K cene prišli doktorke pogratulovať aj naši europoslanci. „Teším sa, že cenu dostala takáto skvelá dáma. Vždy sa teším, keď ženy zo Slovenska sú úspešné. Pani Siracká ako žena obstála v ťažkom súboji,“ uviedla Monika Flašíková-Beňová. Jana Žitňanská označila doktorku za chodiacu reklamu Slovenska, Eduard Kukan zasa za noblesnú dámu vykonávajúcu šľachetnú činnosť.

Viac..  Ivan Štefanec: Popri energetike a Ukrajine nezabúdajme na efektívne využitie prostriedkov z plánu obnovy

Cenu európskeho občana za celú jej históriu od roku 2008 získali doposiaľ iba dvaja Slováci, Eva Siracká sa tak stala treťou slovenskou laureátkou. Spolu s ostatnými 46 nositeľmi za rok 2014 je pozvaná na celoeurópsku slávnosť, ktorá sa uskutoční koncom februára v Bruseli. Medailu udeľuje EP a oceňuje ňou významné európske osobnosti či organizácie, ktoré realizujú hodnoty, na ktorých je založená EÚ.

O tib

Avatar

Odporúčame pozrieť

Ivan Štefanec: Bez atraktívnej alternatívnej dopravnej infraštruktúry autá z miest nevytlačíme

Európska komisia odštartovala Európsky deň bez áut v roku 2000. Odvtedy sa 22. september stal …