beňová
Monika Flašíková - Beňová. PHOTO: © European Union 2014 EP.

Flašíková Beňová: Jasné označovanie pôvodu mäsa v spracovaných potravinách pomôže spotrebiteľom

beňová
Monika Flašíková – Beňová. PHOTO: © European Union 2014 EP.enova

Pôvod mäsa vo všetkých spracovaných potravinách by mal byť v budúcnosti jasne a zreteľne označený. Poslanci výboru Európskeho parlamentu (EP) pre životné prostredie, verejné zdravie a bezpečnosť potravín (ENVI) na to vyzvali Európsku komisiu. Mala by urýchlene predložiť návrhy na zavedenie povinného označovania krajiny chovu, porážky a spracovania pre všetko mäso v už spracovaných potravinách.

Obdobné pravidlá platia doposiaľ len pre čerstvé mäso. Ich rozšírenie aj na také, nachádzajúce sa v hotových jedlách, akými sú napríklad bagety, sendviče, či rôzne druhy polotovarov, by podľa uskutočnených prieskumov privítalo až 90 percent spotrebiteľov. „Jednoznačne to pomôže, aby sa ľudia pri výbere a nákupe takýchto produktov lepšie zorientovali. Ak je totiž niečo označené ako slovenský výrobok, malo by to znamenať, že aj mäso v ňom pochádza zo Slovenska,“ uviedla poslankyňa EP a členka výboru ENVI Monika Flašíková Beňová.

Viac..  Komisia prijala prísnejšie pravidlá na ochranu spotrebiteľov pre online finančné služby

Pri dnešnom nastavení pravidiel to podľa nej nemusí byť samozrejmosťou. „Takéto transparentné označovanie by malo viesť k prehlbovaniu spotrebiteľskej dôvery, ktorá bola v minulosti bohužiaľ poznačená viacerými škandálmi,“ pripomenula. Motiváciou pre iniciovanie takéhoto návrhu bola najmä zahanbujúca skúsenosť so zamieňaním lacnejšieho konského mäsa za hovädzie, čo sa v minulosti udialo vo viacerých európskych krajinách. „Opatrenie by malo prispieť k zlepšeniu kvality potravín, v istej miere aj ich bezpečnosti a predovšetkým informovanosti spotrebiteľa. Jeho vplyv na zvyšovanie nákladov v prípade spracovateľov či výrobcov by napriek istému strašeniu z ich strany mal byť zanedbateľný,“ uzavrela europoslankyňa.

O ram

Avatar

Odporúčame pozrieť

masiar

U zamestnancov nemeckého bitúnka potvrdili koronavírus, máme odtiaľ mäso

BRATISLAVA / Potom, ako sa u zamestnancov nemeckého bitúnka v Severnom Porýni – Vestfálsku potvrdil koronavírus, …