Grécko má nového premiéra, je ním nekonvenčný Tsipras


Alexis Tsipras
Alexis Tsipras, novozvolený grécky premiér. PHOTO: Flickr.

ATÉNY – Novým gréckym premiérom sa v pondelok stal Alexis Tsipras, šéf ľavicovej strany Syriza, ktorá zvíťazila v nedeľných parlamentných voľbách. Do funckie ho menoval prezident Karolos Papulias, ktorý ho zároveň poveril zostavením vlády. Vznik kabinetu bude podľa všetkého veľmi rýchly, pretože Tsipras sa už dohodol na koaličnej vláde s menšou pravicovou stranou Nezávislí Gréci.

Štyridsaťročný Tsipras je najmladším gréckym premiérom za posledných 150 rokov. Svojich voličov si získal najmä sľubom, že zmení kurz prísnej politiky úspor.

Ako vôbec prvý predseda vlády počas prísahy v prezidentskom paláci odriekal len civilnú časť slávnostnej formulácie a vynechal náboženskú pasáž. Tým porušil doterajšie tradície.

Zostavil vládu

“Chcem oznámiť, že od tejto chvíle má krajina vládu. Nezávislí Gréci vložili svoju dôveru do premiéra Alexisa Tsiprasa. Máme tu rámcovú dohodu,” povedal Kammenos po stretnutí s vedením Syrizy v Aténach.

“Premiér sa v pondelok stretne s prezidentom pre uvedenie do úradu a oznámeniu zloženia kabinetu, na ktorom sa budú podieľať s nezávislými Grékmi,” dodal.

O potenciálnom spojení ľavicovej Syrizy a pravicových Nezávislých Grékov sa špekulovalo už pred voľbami, hoci ide o pomerne nesúrodé formácie z opačných strán politického spektra.

Obe strany ale majú rovnaký názor na najdôležitejšie témy: odmietajú prísne úsporné opatrenia, ktoré Aténam nariadili medzinárodní veritelia výmenou za rozsiahle pôžičky, a chcú vyjednávať o zmiernení podmienok zahraničnej finančnej pomoci.

Syriza po sčítaní takmer všetkých hlasovacích lístkov získala 36,3 percenta hlasov a aj so zákonným bonusom 50 kresiel pre víťaza má podľa agentúry v 300-člennom parlamente 149 poslancov.

Viac..  Brusel uvažuje o oddelení cien plynu a elektriny

Druhá skončila doterajšia vládna pravicová strana Nová demokracia so ziskom 27,8 percenta hlasov.

Tretie miesto obsadila krajne pravicová strana Zlatý úsvit s 6,4 percentami.

Ostatné formácie, ktoré sa dostali do parlamentu, získali okolo piatich percent.

Unavení zo šetrenia

Syriza sa snaží o zmenu zmlúv s medzinárodnými veriteľmi a chce s nimi vyjednať viacero úľav. Voliči tejto politickej strany sa regrutujú hlavne z ľudí, ktorí sú už unavení z drakonických úsporných opatrení a na ktorých ekonomické problémy doliehajú najviac.

Grécko sa v roku 2010 ocitlo na pokraji štátneho bankrotu a od tej doby krajinu držia nad vodou zahraniční veritelia, predovšetkým takzvaná Trojka – čiže Európska centrálna banka, Európska komisia a Medzinárodný menový fond.

Grécko už od veriteľov dostalo v dvoch kolách asi 240 miliárd eur. Štátny dlh krajiny dosahuje asi 320 miliárd eur a je druhý najväčší za Japonskom.

Tsipras už dávnejšie naznačil, že sa bude snažiť s veriteľmi dohodnúť odpis väčšiny dlhov, aj keď partneri Grécka na čele s Nemeckom dali jasne najavo, že na takúto požiadavku nemajú v pláne pristúpiť.

“Grécky ľud dnes písal históriu,” povedal v nedeľu Tsipras v prejave pred oslavujúcim davom na jednom z aténskych námestí. Víťazstvom jeho strany Grécko vraj opúšťa politiku úsporných opatrení a vymaňuje sa z doterajšieho poníženia.

Nasledovať vraj bude “radikálna zmena”, ktorá krajinu vyvedie zo začarovaného kruhu šetrenia. Grécko podľa neho prinesie nádej celej Európe.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk.

O ram

Avatar

Odporúčame pozrieť

M. Klus: Zhoda pri mnohých aktuálnych témach a silné spojenectvo sú predpokladom pre posilnenie vzťahov Slovenska a Grécka

Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky (MZVEZ SR) Martin Klus rokoval …