Gunnar Hӧkmark. PHOTO: © European Union 2015

Aké reakcie prinieslo uvoľňovanie peňazí z Európskej centrálnej banky?


Gunnar Hӧkmark. PHOTO: © European Union 2015
Gunnar Hӧkmark. PHOTO: © European Union 2015

Európska centrálna banka uvoľňuje peniaze. Prostredníctvom kvantitatívneho uvoľňovania sa snaží o stimulovanie domácej ekonomiky a podporu hospodárstva. Reakcie europoslancov sa líšia.

“Kvantitatívne uvoľňovanie nepovedie k želanému zvýšeniu miery rastu, pretože ak to porovnáme s USA, nám chýba deregulácia a liberalizácia pracovného trhu aj iných trhov. Preto sa sústreďujeme na štrukturálne reformy, ktoré musia urobiť krajiny ako Taliansko a Francúzsko,” povedal Michael Theurer z Aliancie liberálov a demokratov pre Európu.

Gunnar Hӧkmark z Európskej ľudovej strany sa pýta: “Bude vďaka kvantitatívnemu uvoľňovaniu Európa konkurencieschopnejšia? Podnieti to ďalšie investície? Doteraz sme to nezaznamenali.”

Nie všetci ale odsudzujú tento krok. Elisa Ferreira z Progresívnej aliancie socialistov a demokratov hovorí: “Veľmi ma teší, že pán Draghi urobil tento krok. Mal na to veľmi dobré dôvody. Jeho mandát je jasný, inflácia má byť na úrovni 2 %, ale inflácia je  takmer nulová, v niektorých členských štátoch až negatívna. Takýto stimul hospodárstva bol skutočne potrebný.”

Viac sa dozviete v priloženom videu:

Viac..  Inflácia v eurozóne dosiahla 9,1 percenta, v celej EÚ je na úrovni 10,1 %

 

O vik

Avatar

Odporúčame pozrieť

supermarket, nakupovanie

Zaostávame za priemerom EÚ, zdražovanie na Slovensku bude podľa analytika pokračovať

Inflácia na Slovensku je a aj ostane naďalej vysoká. Ako na pondelkovom biznis stretnutí povedal …