Predsedníctvo v Rade prevzalo Lotyšsko, pozrite si jeho priority

Laimdota Straujuma
Lotyšská premiérka Laimdota Straujuma. PHOTO: Flickr.

Taliansko odovzdalo na nasledujúci polrok predsedníctvo v Rade Lotyšsku. Táto malá krajina s rýchlo rastúcou ekonomikou má veľké ciele. Ako sa vyjadrila lotyšská premiérka Laimdota Straujuma medzi ne patrí konkurencieschopná, digitálna a aktívna Európa.

Práca na digitálnej agende sa začala počas talianskeho vedenia. „Komisia prisľúbila, že do konca nášho predsedníctva, budeme mať na stole návrhy na digitálny jednotný trh. V máji sa v Rige koná zhromaždenie k téme digitálnej agendy,“ vyjadrila sa premiérka.

Ďalšou veľkou témou, najmä po nedávnych útokoch v Paríži, bude aj zahraničná politika. Rada sa preto zameria na bezpečnosť v spolupráci s vysokou predstaviteľkou Federicou Mogherini a Európskou komisiou. Od Lotyšska sa veľa očakáva aj pri diskusii s Ukrajinou a Ruskom.

Viac..  Vladimír Bilčík povedie mediačný tím na rokovaniach v Srbsku

V neposlednom rade je pozornosť zameraná na konkurencieschopnosť Európskej únie. Okrem kvantitatívneho uvoľňovania chystá Únia investičný balíček vo výške 315 miliárd eur. „Pretlačenie investičného plánu pána Junckera, bude jednou z našich najväčších priorít,“ dodáva Laimdota Straujuma.

Viac sa dozviete v nasledujúcom videu:

O mon

Avatar

Odporúčame pozrieť

Slovensko

Slovensko predložilo svoj plán obnovy a odolnosti, teraz o ňom musí rozhodnúť Rada

Komisia dostala od Slovenska konečné znenie plánu obnovy a odolnosti. V pláne sa stanovujú reformy …