EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE ŠTATISTIKY EUROPOSLANCOV PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / POLITIKA / Ivan Štefanec: Na Rusko musíme pritlačiť, inak na Ukrajine mier nebude
štefanec
Ivan Štefanec, slovenský eurposlanec. PHOTO: © European Union 2014 EP.

Ivan Štefanec: Na Rusko musíme pritlačiť, inak na Ukrajine mier nebude

štefanec
Ivan Štefanec, slovenský eurposlanec. PHOTO: © European Union 2014 EP.

Ofenzíva separatistov na východe Ukrajiny, podporovaná modernou výzbrojou, jednoznačne dokazuje, že Rusko je v tomto konflikte agresorom, uvádza poslanec Európskeho parlamentu Ivan Štefanec (SDKÚ-DS, EĽS). Podľa neho je už dnes jasné, že s ruským režimom nie je možné jednať ako s racionálnym partnerom.

Štefanec upozorňuje na to, že Európska únia je mierový projekt, a preto má k dispozícii len mierové nástroje. Tie sa však musia využiť v maximálnej možnej miere.

„Ministri zahraničných vecí, ktorí dnes v Bruseli rozhodujú o nových sankciách, musia mať na pamäti viac ako sto mŕtvych civilistov, ktorí sa len za posledné dni stali obeťami bombardovania. Nové ekonomické sankcie a obmedzenie pohybu konkrétnych osôb je to jediné, čo môže Vladimírom Putinom pohnúť. Našim cieľom je návrat k dohode z Minska a jej dodržiavaniu oboma stranami, nie ekonomické zničenie Ruska,“ myslí si Štefanec.

Viac..  Chcete peniaze, musíte byť solidárni s utečencami, odkazuje Merkel

Slovensko má podľa Štefanca vlastné historické skúsenosti s agresiou a nečinnosťou demokratického spoločenstva. O to viac by sme podľa neho mali dnes stáť pri Ukrajine, ktorá prechádza podobnou krízou.

Podľa neho je tiež nebezpečné, ak sa niektoré štáty snažia zatvárať pred dianím na Ukrajine oči a spochybňujú spoločný európsky postup voči Rusku.

„Európska jednota prechádza ťažkou skúškou. To, čo sa deje na Ukrajine, je útokom na naše hodnoty a my sa musíme brániť. Keď toto niektorá vláda spochybňuje, nik nezaručí, že v budúcnosti s ňou budú ostatní členovia Európskej únie solidárni, ak sa ocitne v podobnej situácii,“ uzatvára Štefanec.

O ram

Odporúčame pozrieť

Stefanec

Ivan Štefanec: Jednoduchšie obchodovanie s energiami povedie k nižším cenám

Výbor Európskeho parlamentu pre výskum a energie dnes schválil novú legislatívu, ktorá zjednoduší obchodovanie s energiami v rámci …

 • Peter Jarumas

  Koľko judášskych dolárov dostal za také choré reči? Myslíte si, že možno ľudí klamať donekonečna? Aj sprostí ľudia raz precitnú. Kto prvý začal bombardovať Doneck a Lugansk, keď tam bol ešte pokoj? Pozrite si videá z marca a apríla. Kto tam v marci rostrieľal živé reťaze z ľudí? Koľko kasární, skladov zbraní a výrobných zbrojárskych závodov bolo v Doneckej a Luganskej republike, aké sa tam vyrábali a skladovali zbrane na vývoz aj pre Ukrajinu sa dá ľahko zistiť, a sú aj videá, ako ich domobrana zabrala. Zbraní majú svojich viac ako ľudí.

 • thim_sk

  Ivan Štefanec je užitočný hlupák, ktorý sa do ukrajinskej krízy ani zďaleka nerozumie, ani nevie, o čo tam ide. Inak by nevypotil také chujoviny, ktorá si môže v závislých a korporátnych médiách prečítať každá ovca. 95% skuotčných faktov sa k nám nedostane a potom to takto vyzerá.

 • Beata Kovacova

  Kto je to “my”? Keď chce, nech si tlačí koľko chce, ale sám, ja sa toho nemienim zúčastniť!!! Pán Štefanec je len jednoduchá, prostá bábka v rukách EÚ, bez mozgu… Ale EÚ takých potrebuje, takých, ktorí “radi” kvákajú tak, ako im kážu… Ale na Slovensku patrí do kategórie “škodná”…

 • lubos_

  Súhlasím, pán Štefanec ma pravdu.

  • gomez gomez

   ty si zjave tiež nejaký fašoidný zmetek

   • lubos_

    urážať ma nemusíš, Fašizmus spolu s komunizmom považujem za zlo. Rusko porušuje medzinárodne právo anexiou Krymu a rozpútaním krvavých bojov na východe Ukrajiny. Na to mi musíme reagovať blokádou takejto agresivnéj krajiny.

    • opolčenec

     akým rozpútaním bojov? Nezabúdaj že tí ludia sú ukrajinci a bránia si svoje domovy a rodiny pred vyvraždovaním takých práprov ako je azov,dnepr,ale kyjev, dementko a nezačalo to náhodou celé na majdane ktorý bol pokojný len necelé dva týždne a potom sa tie udalosti zomleli ako sa zomleli na príkaz amerických srabov ktorý rozkrádajú národné bohatstvo iných štátov a riešia štáty do ktorých ich je hovno,hlavna vec že doma im hladuje 50 milionov ludí skoro.

     • nina

      a ty si nepochopil, kto stoji za majdanom…. necitaj media, rozpravaj sa s Ukrajincami, mozno precitnes…

     • lubos_

      Boli tam Čečenci, ruský výsadkársky, pravidelná ruská armáda, sú platený Ruskými peniazmi, dostávajú ruské zbrane vrátanie protilietadlového systému BUK, ktorým zavraždili množstvo nevinných(vrátane svetový vedcov cestujúcich na konferenciu do Austrálie o AIDS) ľudí v Malajzijskom lietadle. Rusko je ZLO, som rád že nemá na nás taký vplyv ako kedysi po okupácii Československa.

     • Peter Jarumas

      Pozri si dnes CNN: Barack Obama při rozhovoru pro CNN přiznal, že se USA „dobyly předání moci“ na Ukrajině. Jinými slovy, americký vůdce konstatoval, že státní převrat v této zemi, ke kterému došlo v únoru 2014, a který vedl k mimořádně těžkým následkům a četným lidským obětem, proběhl za bezprostředného technického a organizačního úsilí USA.

     • Peter Jarumas
    • milos

     A americky imperializmus je uplna balada. Chlapce, kolko vas tu takto vymletych je na Slovensku? Ved USA a EU podporuju fasizmus…a ak nahodou sledujete len joj, markizu, rtvs, ta3 tak stracate cas. Tam totiz melu tie slovenske mozgy…Prajem vam keasny zivot do uplneho vymletia. Zbohom normale slovanske Slovensko.

     • lubos_

      USA ani EU nepodporuje fašizmus, to tvrdí iba Ruska propaganda a vy idete podľa nej ako “Píla”

    • Ivan

     Prečo nenapíšeš a anexii územia na Kube. Prečo Štefanec neodsúdil USA?

    • nina

     to myslis vazne? potom si fakt vymlety…a hlavne slepy. Nevidis si dalej od nosa…a hltas, co ti serviruju media a politici…

    • boris

     Ty kokotenko asi si spadol z hitem hrušky. Kedy ze to Rusi anexovali Krym? Poznáš trosku históriu ty tutmas?
     1. Krym tak ako Aljaška stále bolí ruské. Aliasku predal ten ich Car za pár dolárov Hamburgerom. Krym daroval Ukrajine holohlavy Chruščov keď bol precedatelom strany a bol Ukrajinec. Ukrajinski fašisti už mali tajnú dohodu že tam hamburgery budu mať vojenské základne! A toto mali rusi dovoliť? Zobrali si ho so súhlasom 90% obyvateľstva Krymu. Ze ti obyvatelia boli Rusi? No jasné, veď to bolo ruské územie odjakživa!!!
     Hovorí ti niečo slovo Banderovci? Nie? Tak sa povzdelávaj a tak blaboc nezmysly! Mimochodom mne zastrelili brata v 2. Svetovej vojne. Bojovali po boku německých fašistov a tak nečudo že škaredá Merkel ich teraz podporuje! S pzdravom Boris – mimochodom ukrajinskej národnosti a hanbím sa za to!

     • lubos_

      Chruščov bol prezident Sovietského zväzu, ale prípojenie Krymu k Ukrajine bolo hlavne z ekonomických a geografických faktorov, plynove rury, elektricke vedenie, železnica išli z Ukrajinskej časti ZSSR. Preto bolo úplne logické pripojiť ho k Ukrajine. Aj novodobe Rusko uznalo Krym ako súčasť Ukrajiny v Budapeštianskej dohode to potvrdilo na medzinárodnom fóre. Anexiou Krymu sa Rusi dopustili porušenia medzinárodneho práva, čo je veľký prúser!
      Z novodobého historického hľadiska Krym najdlhšiu dobu patríl Tatarom, ktorý si tam zriadili Krymský chanát. Netreba zabúdať čo dorobil Stalin s Tatarmi na Kryme. http://cs.wikipedia.org/wiki/Krym%C5%A1t%C3%AD_Tata%C5%99i

  • Peter Jarumas

   Ľubo, buď ti tiež platia alebo máš vymytý mozog tou amíckou propagandou. Verím, že keď si pozrieš skutočnosť, tak zmeníš názor.

   • lubos_

    Peter nikto mi neplatí, sledujem vyjadrovanie viacero strán a môj názor sa formuje dlhodobo. Rusko považujem za zodpovedné v plnej miere za tieto krvavé udalosti.

    • Peter Jarumas

     Veľmi pekne ťa prosím, pozri si videá z Novoruska za posledný rok z Novoruska, dokumenty od bežných ľudí na mobiloch aj od rôznych novinárov, aj amerických čo sa tam deje, je ich tam denne niekoľko. Potom prudko, ale prudko zmeníš názor a budeš sa hanbiť za svoju slepotu a zaujatosť, ako si sa dal oklamať. Nebudeš spať, pogrcáš sa ale už nikdy nebudeš písať také nezmysly.

     • Peter Jarumas

      Ešte ti vopred odpoviem na otázku amerických papagájov o dodávkach zbraní. V Donecku a Lugansku sú najväčšie zbrojárske firmy v Európe. Niektoré doteraz vyvážajú zbrane DO Ruska, nie z Ruska. Pozri si ktoré a čo. Tak isto z ostatného územia Ukrajiny sa vyvážajú zbrane DO Ruska – nemajú iného odberateľa a ich majitelia nesúhlasia s embargom – celé mestá sú tam zamestnané a bez nich by Ukrajina nemala takmer žiadny vývoz. Pozri si videá z apríla, po rozstrieľaní živých reťazí a bombardovaní z lietadiel Donecka, Luganska a iných miest miestni vyrabovali sklady tovární, pridali sa k nim miestne posádky kasární a zabrali podľa videí napr. v Donecku 350 tankov, polovica bola síce nepojazdná ale ver mi, že od Rusov zbrane nepotrebujú, majú zbraní viac ako ľudí. Ukrajinská armáda im na ústupe nechala aj kopy amerických zbraní, vojenské autá Hummer – pozri videá. Americké lietadlá v Charkove, Kyjeve a Mariupole prilietajú s armádnou výbavou vic krát denne už pol roka. Pozri videá. Pozri videá s vlakmi s vojenskou technikou z Poľska, Maďarska, Slovenska (Bratislava) pre Ukro vládu. Pozri videá s americkými vojakmi v Novorusii už od mája (Academy, Black water), v Mariupole je ich teraz 5000! Nič nevieš a potom trepeš.

     • lubos_

      Myslíš tie tanky, ktoré nikdy neboli na Ukrajinu dovážané. Alebo tie najmodernejšie zameriavacie prístroje, ktoré len nedávno Rusi vystavovali??? Väčšina techniky a vojakov pochádza z Ruska, to vidí aj slepý. Problém je, že Rusko sa zároveň snaží vo veľkom ovplyvniť verejnú mienku vo svoj prospech v niekoľkých europských krajinách (trollovia v diskusiách, blogoch,… ), potom sa není čomu čudovať keď ľudia naletia na prihluplu Rusku Propagandu.

     • Peter Jarumas

      Prečo ešte ani jeden z 5 tisíc zahraničných novinárov a pozorovateľov OBSE ešte nedal žiadny dôkoz o ruských vojakoch a zbraniach v Donecku a Lugansku? Pozri si ich vyhlásenia, OBSE sústavne popiera klamstvá Kyjeva aj západných médií. Rusko je v ovplyvňovaní slabé a nedotuje naše západné médiá. Robil som 3 roky v novinách, viem, koľko sme sa nachodili na ambasádu USA, odkiaľ boli granty, tiež ambysády iných krajín, koľko povinných a rekreačných školení, akcií a podobných vecí sme mali z nadácií Open society a iných amerických medzivládiek. Rusko sa tým ani nezaoberá, zato pozri si videá napr. nemecké o novinároch, ktorí sa verejne priznali, že ich platila CIA a klamali o situácii na Ukrajine. Ty žiješ dakt mimo, taký tupý ani človek nemôže byť, teba musia za tie tárania platiť tiež.

     • Peter Jarumas
     • lubos_

      prečo používaš pojem Novorusko? Ten pojem vymysleli pred nedávnom Ruský propagandisti! Ukrajina nie je a dufam ani nebude novorusko.

     • Peter Jarumas

      Novorusku zaviedla pred 200 rokmi Katarína Veľká, pozri si historické mapy.

    • Peter Jarumas

     Ako Rusko môže za vyvražďovanie ruskojazyčného obyvateľstva na východe Ukrajiny Banderovcami s pomocou USA? Že ich nenechali skapať od hladu? Že netlieskajú americkým základniam okolo svojej krajiny? Že nechcú dať americkým firmám zadarmo svoje nerastné suroviny ako za Jelcina? Že nenechajú “depopulizovať” (vyvraždiť) obyvateľstvo Novoiruska nad náleziskami bridlicového plynu, ktoré už stihli americké bábky v Ukro fašistickej vláde predať americkým firmám? Že sa starajú o 900 tisíc utečencov z Ukrajiny a dali robotu 2,5 milióna Ukrajincom v Rusku? Že im dávali 10 rokov plyn za tretinovú cenu a zadarmo? Že nemajú vojenské základne v zahraničí a USA ich má 900? Zobuď sa prosím ťa zo zlého sna a rozmýšľaj.

     • lubos_

      Pre Putina ma ludský život minimalnú hodnotu. Je mu jedno či zomrie Rus alebo Ukrajinec, hlavne keď dosiahne svoje ciele.

     • Peter Jarumas

      Asi preto tam dáva každý deň potraviny a lieky a iniciuje mierové rokovania, že?

     • Peter Jarumas

      Podľa teba klamali americkí diplomati, keď povedali, že financovali Majdan sumou 5 miliard dolárov? Podľa teba klamal Barack Obama pre CNN keď pred pár dňami povedal, že USA zorganizovali prevrat na Ukrajine? Asi podľa teba zorganizoval majdan Putin :)))) Si šialený!

  • Dávid Hrdý

   Vážený diskutujúci, skutočne by ste si mal pozrieť všetky fakty a až potom súhlasiť s p Štefanecom. On je servilný človek bez názoru, ktorý sa skloní pred každým, kto má na saku odznačik EÚ alebo USA. Takého si nevšímajte, urobte si radšej svoj vlastný názor a možno bude blízky Štefancovmu, ale aspoň bude váš a nepreberiete ho od tohto stravníka daňových poplatníkov Európy.

 • snowdrop

  Ked je eu taka mierumilovna,preco dava pozickyukrajine,ktore ukrajina pouzije na zbrane a rozkradne a pritom nie je clenom eu?Preco tam neposle humanitarne konvoje?Preco zatvara oci nad amer.zoldniermi v ukr.armade?Preco zatvara oci pred zasobovanim zbranami ukr.armady?A preco si vlastne Stefanec mysli,ze eu je mierumilovna?Ci preto,ze je dobre plateni taraj?

 • gomez gomez

  ty špino modrá fašistická dúfam že ti budem môcť napluť do ksichtu . to že je ua fašistickou krajinou dokázali už v osn a dokazujú to stále – napr . https://fbcdn-sphotos-a-a.akamaihd.net/hphotos-ak-xfp1/v/t1.0-9/10959690_1603789286511084_703320421743295840_n.jpg?oh=6defa3675c19afa11559fc6b783afe56&oe=555EA023&__gda__=1431894954_7da8dd10c2e72886c4bbee17b051a298
  ja osobne takýchto susedov mať nepotrebujem a ty ty modrá kreatúra daj jeden dôkaz tvojich drístov . fuj – hanba že slovač takýchto idiotov vôbec trpí .

 • Lujza Mudra

  Samé dristy. Štefanec vy a vam podobný Už sa konečne preberte, A keď neviete povedať niečo rozumné, tak seďte tichúčko v europarlamente a nerozčuťujte ľudí.Ľudia Vám už neveria,a zbytočne okydávate RUSKO vieme kde je pravda.Pán PUTIN JE PAN a naňho nemá z Vás nikto!!!!!

 • milos

  Je mi nepochopitelne ako uporne sa obhajuju klamstva a pravda sa obchadza. Je to umysel? Uz sme naozaj tak vymleti? Sankcie proti Rusku. Zvlastne ako pekne nas slovanov sa dari mlet. Nastupila druha etapa a to genocida slovanov, genocida pravoslavnej viery. Rozpredaj vsetkeho narodneho, rozpredaj zeme vid. Ukrajina predaj zeme na 50 rokov kde je bridlicovy plyn, oblubeny americanmi. A ten plyn je prave na vychode. Ten plyn potom usa korporacie budu predavat EU? Ja odmietam vasu politiku, obhajujete fasizmus a zakon o propagacii fasizmu ci nacizmu uz zrusili? Tak nase deti zacnu kreslit hakove krize asi na vytvarnej…, budeme ich ucit ze Rusko napadlo Ukrajinu a Nemecko…Pan Stefanec kolko to matd rokov? Viete ste moc samoluby karierista, tak niet sa co divit ked mate takych chlebodarcov…ale to je vas problem a vasa sikovnost. Avsak my ako slovensky narod vas absolutne nezaujimame. Reprezentujete len sam seba v duchu liberalneho egoizmu…hambim sa, ze som vam dal hlas!

 • sloboda

  Kto je to Stefanec dalsi zapredanec a ritolizac €U za vysoky plat. Dalsi stych pajacov co pozeraju z Bruselu ktory obhajuje fasismus Porosenka. Hambim sa za takych ako je Stefanec a jemu podobni. Ze Slovaci su otroci vo vlastnej krajine to ho nezaujima

 • Dávid Hrdý

  Pán Štefanec, bez urážky, ale europoslanca bez názoru a mechanicky pritakávajúcemu pravým zločincom a klamárom skutočne táto republika nepotrebuje. Na Slovensku ste taktiež roky len tárali do vetra, nič poriadne ste neurobili. Teraz ste svoj level darmožráčstva posunul na vyšší schodok a tliachanie pokračuje. Príkladom je toto vaše vyhlásenie. P.S. : Dúfam, že Vám vyška denných diet stačí a netrpíte hladom 😉

 • Ivan

  Ivan Štefanec = fašista

 • Ivan

  Zmazáva komentáre a pridáva si svoje kecy ako papagáj.

 • nina

  utarany arogantny darmožráč…až mi dvíha žaludok z tych kecov. Vyzbroj mozu mat kludne od Amikov, ktorym by sa velmi hodilo znicit, ci aspon zoslabit Rusko. Nastastie na Putina nemaju….
  Ak raz budeme nedajboh potrebovat pomoc, tak Nemci, hlava unie, nam nepomozu. My nie sme Grecko, Taliansko, …, ktore unia potrebuje.
  Nemam rada Fica, ale s jeho postojom voci sankciam plne suhlasim…kym zapad nas zasypava svojimi brakovymi vyrobkami a cielene brzdi tak rozvoj nasej ekonomiky, tak obchodovanie a spolupraca s Ruskom je obojstranne vyhodna…a neverim, ze Stefanec to nevie…len sa mu viac hodi papagajovat

 • už kritický

  Šašo “demokrat” – amícky riťvlez. Hanbím sa, že som mu, aj jeho partaji, kedysi fandil… – ale zase nebola v tom čase možnosť moc si vyberať… 🙁

 • DJEFFO

  Štefanec by mal veľmi silno zatlačiť…, aby mu to houwfno…, čo má v hlave skončilo tam…, kde treba…!!!