Zbrane, delostrelectvo, mínomety či raketomety. Boje na Ukrajine neutíchajú

ukrajina
PHOTO: Ilustračné Flickr.

KYJEV – Strety na východe Ukrajiny neustávajú. Práve naopak. Do bojov zapojili i ťažké zbrane. Ani proruskí separatisti, ani vládne vojská ale nehlásia zvrat v situácii.

“Situácia zostáva napätá. Počas uplynulých 24 hodín teroristi ostreľovali pozície našich síl v 103 prípadoch,” uviedlo armádne velenie.

Separatisti vraj do bojov nasadili okrem ručných zbraní i delostrelectvo, mínomety, raketomety a tanky.

Bojovalo sa pri strategicky situovanom meste Debalceve a na prístupoch k dôležitému prístavu Mariupol.

“Príslušníci ozbrojených síl ale na svojich pozíciách stoja pevne a útoky odrážajú,” zdôraznilo armádne komuniké. O prípadných stratách nehovorilo.

Ovládli dôležitú cestu

Armádny hovorca Andrij Lysenko uviedol, že v bojoch so separatistami za posledný deň padlo päť ukrajinských vojakov a ďalších 29 trpelo zranenia.

Podľa jedného z veliteľov doneckých separatistov Eduarda Basurina sa rebelom podarilo “úplne ovládnuť” dôležitú cestu medzi Debalcevom a mestom Artemivsk, ktorú armáda používala na zásobovanie svojich jednotiek.

Viac..  EÚ uplatnila opciu na ďalšie vakcíny Pfizer/BioNTech, v tomto roku dostane o 100 miliónov dávok viac

Rovnaký úspech Basurin ohlásil už v stredu. Vo štvrtok uistil, že povstalecká domobrana a ľudové milície úspešne odrazili všetky ukrajinské útoky, vrátane tankového pri Donecku.

“Protivníka sme vrhli späť na východziu pozíciu,” povedal podľa serveru Novorossija a dodal, že povstalci prenikli až k výšinám pri mestečku Mykolajivka. To leží asi 40 kilometrov od Donecka.

“Situácia v oblasti Donbas, bohužiaľ, zostáva krajne napätá. Naši vojaci odrážajú útoky po celej frontovej línií,” uviedol ukrajinský prezident Petro Porošenko.

Súčasne uviedol, že Kyjev podniká dodatočné opatrenia, aby obranné línie posilnil.

“Ambície a apetít agresora presahujú rozmery Ukrajiny,” varoval v zmienke o nápade niektorých ruských poslancov odsúdiť pohltenie východného Nemecka spolkovou republikou ako “anexiu”.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk.

O ram

Avatar

Odporúčame pozrieť

koronavirus, hranice, schengen

Polícia a finančná správa zintenzívnia spoluprácu pri strážení schengenskej hranice s Ukrajinou

Východná schengenská hranica s Ukrajinou si podľa ministerstva vnútra, polície i finančnej správy zaslúži oveľa …