Spojené štáty americké zvažujú dodanie zbraní ukrajinskej armáde


ukrajina
PHOTO: Ilustračné Flickr.

DONECK – Spojené štáty americké zvažujú, že Kyjevu dodajú zbrane. Podľa The New York Times USA k úvahám priviedli pokračujpce útoky separatistov na východe krajiny.

Vzhľadom k pokračujúcim útokom separatistov na východe Ukrajiny za údajnej ruskej podpory súhlasí s dodávkou zbraní vrchný veliteľ NATO v Európe Philip Breedlove.

The New York Times uviedol, že sa k tomuto kroku prikláňajú aj viacerí americkí vládni predstavitelia.

Prezident Barack Obama o podobnej zbrojnej pomoci doposiaľ nerozhodol. Denník tvrdí, že po sérii vojenských neúspechov na strane ukrajinských síl v posledných týždňoch, má Obamova vláda na dodanie zbraní nový pohľad.

Minister zahraničných vecí John Kerry je podľa denníka pripravený o tejto pomoci jednať pri svojej štvrtkovej návšteve Kyjeva.

Separatisti chystajú mobilizáciu

Doneckí povstalci z východu Ukrajiny chcú do desiatich dní vyhlásiť všeobecnú mobilizáciu. Oznámila to v pondelok vzbúrenecká agentúra DNA s odvolaním sa na šéfa samozvanej Doneckej ľudovej republiky Alexandra Zacharčenka. Povolaných má byť 100 tisíc ľudí.

Zacharčenko uviedol, že mobilizácia záloh bude dobrovoľná. “Máme v úmysle mobilizovať potrebný počet ľudí tak, aby sa stav našej armády dostal na hranicu 100 tisíc. Ide o dobrovoľnú mobilizáciu,”  konštatoval vodca povstalcov Alexander Zacharčenko.

“Do jari budeme mať čas na výcvik. Od mobilizácie si sľubujeme päť nových armádnych brigád, tri motostrelecké, jednu delostreleckú a jednu tankovú,” citovala Zacharčenka agentúra DNA.

“Je to rezerva, ktorí nám umožní zostaviť akýkoľvek úder. Na jar ju (ukrajinskú armádu) už privítame v inej sile,” povedal vodca doneckých radikálov.

Viac..  Europoslanec Bilčík pricestoval na pracovnú návštevu do Belehradu v napätej situácii

Rusi popierajú dodávku zbraní

O momentálnom početnom stave povstaleckých bojových oddielov nie sú žiadne hodnoverné správy. Kyjev tvrdí, že v radoch separatistov bojuje niekoľko tisíc ruských dobrovoľníkov, ale aj vojakov v aktívnej službe. Taktiež ruské vedenie pripúšťa, že Rusi odchádzajú bojovať do Donbasu.

Medzi dobrovoľníkmi môžu vraj byť aj vojaci na dovolenke. Dodávky zbraní, o ktorých hovorí Kyjev aj členovia európskych monitorovacích misií, Moskva popiera.

Zámer mobilizovať do boja s ukrajinskou armádou vyhlásil Zacharčenko krátko po ďalšom bezvýslednom jednaní takzvanej minskej kontaktnej skupiny, ktorá mala v sobotu priblížiť obe bojujúce strany k dohode o zastavení paľby.

Povstalci už pred jednaním v bieloruskej metropole uviedli, že v prípade neúspechu diplomatických rozhovorov posilnia bojovú aktivitu na fronte s cieľom ovládnuť celé územie Doneckej a Luhanskej oblasti. V súčasnosti majú pod kontrolou zhruba tretinu.

Mariupol a Debalceve

Hlavným cieľom útokov majú byť mestá Mariupol a Debalceve. Zatiaľčo v Mariupole sa v týchto dňoch boje obmedzujú na občasné prestrelky, v Debalceve je v obkľúčení niekoľko tisíc ukrajinských vojakov. Už niekoľko dní tam trvajú prudké boje s desiatkami obetí na oboch stranách.

Mobilizáciu záloh ohlásila v roku 2014 aj ukrajinská armáda, trikrát. Štvrtá mobilizačná vlna začala 20. januára. Podľa správy agentúry Unian bolo do zbrane povolaných 73 000 osôb, k jednotkám mieri viac ako 46 000 ľudí, ďalších 2 500 sa prihlásilo z radov dobrovoľníkov. Ďalšie mobilizačné dekréty chce prezident Petro Porošenko v pláne vydať v apríli a v jún.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk.

O ram

Avatar

Odporúčame pozrieť

Obranný priemysel: Plánovaná investícia EÚ podporí 61 projektov za takmer 1,2 miliardy eur

Komisia  avizovala, že 61 projektov spolupráce pri výskume a vývoji v oblasti obrany, ktoré boli …