EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE ŠTATISTIKY EUROPOSLANCOV PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / ZDRAVIE / Ženská obriezka stále existuje. Ako ju zastaviť?

Ženská obriezka stále existuje. Ako ju zastaviť?

obriezka
PHOTO: Ilustračné Flickr.

Píše sa síce rok 2015, no vo viacerých krajinách sveta sa stále praktizuje ženská obriezka. Len v Európe žije približne pol milióna žien a dievčat, ktoré trpia fyzickými a psychologickými následkami tohto barbarstva. 6. február bol preto na zvýšenie povedomia verejnosti vyhlásený za Medzinárodný deň nulovej tolerancie voči mrzačeniu ženských pohlavných orgánov. Aj Európsky parlament sa už dlhé roky presadzuje za práva žien. A ženská obriezka mu rozhodne nie je ľahostajná.

Situácia vo svete a v EÚ

Za mrzačenie ženských pohlavných orgánov sa považujú všetky úmyselné úkony, ktoré vedú k zmenám alebo poškodeniu genitálií a to bez akýchkoľvek zdravotných dôvodov. Veľká väčšina týchto zákrokov sa vykonáva na dievčatách vo veku do 15 rokov. Ženská obriezka sa robí buď z kultúrnych, náboženských alebo sociálnych dôvodov a pre ženy a dievčatá nemá žiadne zdravotné prínosy.

Viac..  Nebezpečná kozmetika môže byť aj na slovenskom trhu, varuje Úrad verejného zdravotníctva

Podľa odhadov Svetovej zdravotnej organizácie. žije vo svete približne 140 miliónov žien alebo dievčat, ktorých pohlavné orgány boli zmrzačené. Najmä v Afrike a na Blízkom východe.

Európsky parlament vo svojom uznesení z roku 2012 uvádza, že v Európe žije minimálne pol milióna takto dokaličených žien a dievčat a približne 180 000 hrozí riziko obriezky počas pobytu v krajine, kde sa tieto praktiky stále vykonávajú.

V Európe žiadajú každoročne o azyl tisícky žien a dievčat pochádzajúcich z krajín praktizujúcich obriezku.

Ako proti tomu bojuje Európsky parlament?

Európsky parlament už dlhé roky bojuje proti všetkým formám násilia na ženách, vrátane obriezky. Za posledné roky prijal viacero uznesení, v ktorých vyzýva Komisiu a členské štáty k tomu, aby podnikli konkrétne kroky na zastavenie tohto zverstva.

O ram

Odporúčame pozrieť

Malin Bjork

Malin Björk: Ženská obriezka je vážnym patriarchálnom útokom na telá žien

Až 200 miliónov žien a dievčat dnes žije zo zmrzačenými pohlavnými orgánmi. Ženská obriezka, keď …