Na východe Ukrajiny sa stále strieľa, bojuje sa o Debaľcevo

ukrajina
PHOTO: Ilustračné Flickr.

DEBAĽCEVO – Na východe Ukrajiny sa stále bojuje. Vyplýva to z informácií ukrajinských a ruských médií. Pri meste Debaľcevo, strategicky dôležitej železničnej križovatke, sú údajne boje silnejšie než pred prímerím. Prestrelky pokračujú pri Horlivke, Mariopole a Donecka.

Podľa hovorcu donbaských povstaleckých vojsk Eduarda Basurina narušili ukrajinské jednotky za posledných 24 hodín prímerie dvadsaťsedemkrát. Najsilnejšie incidenty vraj vzbúrenci zaznamenali pri Donecku, Horlivke a Dokučajevsku, ktoré leží na frontovej línii južne od Donecka. K Artemivsku a Luhansku údajne armáda sťahuje ťažké delostrelectvo a raketomety Grad.

Obrnené útvary

Na východnom predmestí azovského prístavu Mariupol sa podľa Basurina vojaci v noci pokúsili preraziť povstalecké línie. Do bojov pri obci Šyrokyne, prakticky zarovnanej so zemou, sa vraj zapájajú najmä ukrajinské dobrovoľnícke prápory Azov a Dnepr.

Armáda stratila jedného muža, 90 vojakov bolo zranených, povedal povstalecký hovorca. Straty na strane separatistov sa vraj upresňujú.

Z hrubého porušovania pokoja zbraní v pondelok naopak obvinila povstalcov ukrajinska armáda. Vojenský analytik Dmytro Tymčuk oznámil, že povstalci sťahujú jednotky k mestu Horlivka, kam sa vraj presúvajú aj obrnené útvary posilnené ruskými vojakmi. K nasadeniu sú podľa Tymčuka pripravené dve minometné batérie, šesť hufníc, 25 tankov a takmer tisícka bojovníkov.

Viac..  Pollák o koronakríze: Do rómskych osád musíme zaviesť pitnú vodu a kanalizáciu, tak sa ochránime aj my

Tím pozorovateľov

Kritická je podľa Tymčuka situácia pri Debaľceve, kde povstalecké oddiely obkľúčili niekoľkotisícovú ukrajinskú posádku. Separatisti bez prestávky ostreľujú armádne postavenie, ale aj civilné objekty, a pokúšajú sa mesto dobyť. “Paľba je občas silnejšia, než tomu bolo pred vyhlásením prímeria,” tvrdí Tymčuk.

Do Debaľceva sa v nedeľu márne pokúšal preniknúť tím európskych pozorovateľov, ktorému nakoniec cestu zatarasili vzbúrenecké oddiely. Misia Organizáce pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe oznámila, že sa o cestu do obkľúčeného mesta v najbližšej dobe pokúsi znova.

Nové podmienky

Povstalci na východe Ukrajiny ohlásili nové podmienky pre pokoj zbraní, ktoré idú za rámec minských mierových dohôd z minulého týždňa. Požiadavky v pondelok v spoločnom vyhlásení zverejnili vyjednávači povstaleckých “ľudových republík” Denis Pušilin a Vladislav Dějněgo.

Separatisti žiadajú ukrajinskú neutralitu a oficiálne odvolanie takzvanej protiteroristickej operácie, ktorou proti separatistickým oddielom vedú vládne jednotky.

“Napriek tomu, že niektoré naše požiadavky sa nestali súčasťou (minských) dohôd z 12. februára, budeme požadovať ich splnenie,”
uvádza sa v prehlásení, o ktorom informovala vzburenecká tlačová agentúra DAN.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk.

O ram

Avatar

Odporúčame pozrieť

Korcok

Aké sú očakávania Washingtonu od slovenského predsedníctva v Rade EÚ?

Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí a splnomocnenec vlády SR pre slovenské predsedníctvo …