Slovenská ekonomika rástla rýchlejšie ako priemer Únie

euro
PHOTO: Flickr.

BRATISLAVA – Sezónne upravený hrubý domáci produkt eurozóny vo štvrtom kvartáli vlaňajška v porovnaní s predchádzajúcim kvartálom posilnil o 0,3 percenta. V rámci celej Európskej únie sa zväčšil o 0,4 percenta.

Hospodárstvo Slovenska sa vo štvrtom kvartáli vlaňajška vyvíjalo lepšie, než bol priemer za celú Európsku úniu.

Za október až december slovenská ekonomika totiž v porovnaní s predchádzajúcim kvartálom posilnila o 0,6 percenta a medziročne sa zväčšila o 2,4 percenta.

“Rast slovenskej ekonomiky v závere roka príjemne prekvapil, možnosť lepších čísel však už naznačovali aj posledné mesačné štatistiky. Priemysel a stavebníctvo síce v súlade s očakávaniami naďalej prinášali rozporuplné a kolísavé správy, výrazne oživenie však zaznamenali maloobchodné tržby, mzdy aj zamestnanosť,” tvrdí analytik UniCredit Bank Ľubomír Koršňák.

Ako dodáva, prebytok zahraničného obchodu sa navyše ďalej zvýrazňoval, keď na rozdiel od kolísavých čísel priemyslu, exporty sa predsa len začali zdvíhať, pričom silnejúci domáci dopyt prekvapivo nevytváral zvýšený tlak na dovozy.

Viac..  Medziročná inflácia v eurozóne sa v júli zrýchlila

Oslabený Cyprus

V rámci členských krajín únie ekonomika v októbri až decembri medzikvartálne najviac posilnila v Maďarsku. Nasledovali Nemecko a Španielsko a najvýraznejšie medzikvartálne oslabenie hospodárstva evidoval Cyprus.

Najvýraznejší medziročný rast zaznamenali Maďarsko, Poľsko a Veľká Británia. Najvýraznejší medziročný pokles evidoval Cyprus.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk./Richard Juriš.

O ram

Avatar

Odporúčame pozrieť

rodina, mladi ludia

Komisia otvorila verejnú konzultáciu o uznávaní rodičovstva medzi členskými štátmi

Európska komisia otvorila verejnú konzultáciu v otázke cezhraničného uznávania rodičovstva. Jej cieľom je zhromaždiť údaje o súčasných problémoch …