Zabezpečí sa označením pôvodu mäsa jeho kvalita? EÚ pripravuje nové pravidlá

PHOTO: Ilustračné Flickr.
PHOTO: Ilustračné Flickr.

Pripravované pravidlá o dovážanom mäse hovoria o tom, že na zmrazenom, ale aj čerstvom bravčovom, baraňom a kozom mäse či hydine má byť uvedené miesto, kde zviera žilo a bolo zabité. Silným argumentom proti tomuto návrhu je ale vyššia výrobná cena, ktorá môže viesť k vyšším cenám za mäso.

“Mohlo by to byť potravinárstvu prospešné. Mohla by sa tým obnoviť dôvera voči dodávateľskému reťazcu. Dôvera, ktorú nedávno poškodil škandál s konským mäsom,” povedala Glenis Willmottová zo Skupiny progresívnej aliancie socialistov a demokratov.

Šéf Výboru pre zdravie Giovanni La Via si myslí, že predchádzanie takýmto škandálom by malo byť prioritou: “Je to prvý krok, musíme ísť ďalej v ochrane spotrebiteľa a v predchádzaní podvodom.”  Hlasovanie má rozhodnúť o tom, či spracované mäso bude potrebné regulovať prísnejšie.

Europoslankyňa Monika Smolková hovorí: “Žiadne nariadenie nezabráni na trhu s potravinami špekulovať a zarábať na dôvere spotrebiteľov. Na druhej strane každá ďalšia informácia môže pomôcť odhaliť nekalé praktiky dodávateľov a predajcov na trhu s mäsom a s mäsovými výrobkami. Spotrebiteľ by mal mať komplexné informácie o pôvode výrobku, ktorý konzumuje.”

“Informovanie občanov považujem za veľmi dôležité, no zdieľam obavy potravinárov v Európe, že označovanie pôvodu naozaj významne zdvihne cenu, najmú u tých lacnejších výrobkov. Na to, aby sa dostala na obal takáto etiketa bude potrebné zmeniť systém nákupu, skladovania a dokonca aj výroby. To, samozrejme, bude stáť peniaze, no nevytvoríme tým garanciu kvality,” povedal europoslanec József Nagy.

Viac..  Audítori EÚ posúdia vplyv poľnohospodárskej politiky na udržateľné využívanie vody

Europoslanec Nagy tiež hovorí o tom, že budú zvýhodnené veľkovýkrmne, ktoré vedia dodať veľké množstvá mäsa. To môže viesť k vyraďovaniu stoviek menších dodávateľov z dodávateľských zoznamov: “Čím menej dodávateľov bude dodávať mäso, tým menšia bude konkurencia a tým vyššie môžu byť ceny mäsa. Som za to, aby sa krajina pôvodu označovala ako Európska únia, aby sme vedeli odlíšiť dovoz z tretích krajín, a zároveň tak efektívne a solidárne podporili všetkých výrobcov v EÚ.”

Viac sa dozviete v priloženom videu:

O vik

Avatar

Odporúčame pozrieť

Smolkova

Monika Smolková: Príklady „dobrej praxe“ novej vlády

Denne sme svedkami amaterizmu a nekompetentnosti súčasnej vlády. Jej rozhodnutiami sú občania v čase korona …