Domov / POLITIKA / Únia mení taktiku na Islamský štát, posilňuje vzťahy so Sýriou a Irakom. Posiela miliardu EUR!

Únia mení taktiku na Islamský štát, posilňuje vzťahy so Sýriou a Irakom. Posiela miliardu EUR!

Humanitárne balíčky pre Sýrčanov
Humanitárne balíčky pre Sýrčanov. PHOTO: Flickr.

Islamský štát je čoraz častejšie v hľadáčiku zbraní, EÚ posilní vzťahy s jeho protivníkmi. Nová stratégia pre spoluprácu Únie so zasiahnutými štátmi má priniesť odvetu za teror, ktorý radikáli spôsobujú.

Vysoká predstaviteľka pre zahraničnú politiku Federica Mogherini informovala o balíku za 1 miliardu eur, ktorým chce pomôcť regiónu. Peniaze nepôjdu len na humanitárnu pomoc, ako to doteraz bolo pri dotovaní tohto regiónu Úniou.

Peniazmi chce posilniť ochranu miest pred útokmi, opevniť hraníce a odhaľovať zahraničných bojovníkov, ktorí sa chcú pridať k IS, či podstúpiť výcvik. V spolupráci s regiónmi vypracovala Federica Mogherini plán na záchranu detí, ktoré sa častokrát proti vôli dostávajú do armády.

„Vražda Jordánskeho pilota Kasasbeha je dôkazom, že terorizmus nemá hraníc a že aj moslimovia sú jeho obeťami,“ povedala. Po tomto signále priniesla návrh nového rozpočtu.

Viac..  Slovenský europoslanec Vladimír Bilčík sa dostal na zoznam významných osobností pre Západný Balkán

Teraz už vieme robiť veci spoločne – medzi členskými štátmi, regionálnymi partnermi, medzinárodným spoločenstvom. A to na politickej a diplomatickej úrovni, vieme sa podporiť a lepšie hľadať príčiny nestability a násilia.“ Od miliardovej stratégie si Komisia európska diplomacia sľubuje aj prejav solidarity s regiónom. Peniaze poputujú najmä Sýrii a Iraku, ktorých územia zaberá teroristická skupina IS.

O mve

Avatar

Odporúčame pozrieť

Hojsík

Martin Hojsík: Je vidno, že ľudia v Iráne túžia po normálnych štátoch, sám som tam bol

Videoblogy europoslancov, poslancov a analytikov nájdete TU. ŠTRASBURG / Európska únia musí zachrániť jadrovú dohodu s …