Pri výbuchu počas pochodu v Charkove zahynuli dvaja ľudia

ukrajina
PHOTO: Ilustračné Flickr.

KYJEV – Pri výbuchu počas pochodu mieru vo východoukrajinskom Charkove zahynuli dvaja ľudia vrátane jedného policajta a ďalších deväť utrpelo zranenia.

Ukrajinská tajná služba SBU medzitým podľa agentúry Reuters po výsluchu zadržaných podozrivých oznámila, že útok bol pripravený v Rusku, ktoré poskytlo inštrukcie a zbrane. Polícia krátko po explózii zadržala štyroch ľudí, uviedla ukrajinská televízia 112. Charkov je pod kontrolou armády a od bojovej fronty je vzdialený viac ako 200 kilometrov.

Ručný raketomet

“Všetci sú to ukrajinskí občania, ktorí pracovali podľa inštrukcií a ktorí dostali zbrane v Ruskej federácii, v Belgorode,” oznámila tajná služba. U zadržaných boli podľa Interfaxu nájdené zbrane, údajne aj ručný raketomet.

Správy o počte mŕtvych v Charkove krátko po výbuchu sprevádzali rozpory, média s odvolaním sa na rôzne ukrajinské úrady a predstaviteľov informovali o jednej až troch obetiach. Podľa poslednej bilancie zahynul jeden civilista a jeden policajt, ďalších päť policajtov a štyria civilisti sú zranení.

Teroristický čin

Ukrajinské ministerstvo vnútra označilo útok za teroristický čin. V Charkove teraz platí najvyšší stupeň varovania pred teroristickými útokmi. Prokuratúra predtým uviedla, že podľa svedkov bola po domácky vyrobená nálož vyhodená z idúceho auta.

Viac..  Peter Pollák: História nám ukázala, že ak necháme priestor spočiatku malej skupine populistov či extrémistov, môže to skončiť tragédiou. VIDEO

Televízia 112 na svojom webe napísala, že silná explózia otriasla Charkovom na začiatku pochodu, počas ktorého chceli aktivisti spoločenských hnutí s ukrajinskými vlajkami prejsť centrom mesta. Pochodu sa zúčastnilo asi 500 ľudí. Svedkovia vypovedali, že útok sa odohral neďaleko vstupu do stanice metra.

Incident se uskutočnil v dobe, kedy na Ukrajine vrcholili spomienkové akcie k prvému výročiu pádu proruského režimu prezidenta Viktora Janukovyča a s tým súvisiaceho masakru na kyjevskom námestí Nezávislosti (Majdanu) počas protivládnych protestov. V Kyjeve sa kvôli tomu zišli predstavitelia niekoľkých európskych krajín.

Viac sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk.

O red

Avatar

Odporúčame pozrieť

Korcok

Aké sú očakávania Washingtonu od slovenského predsedníctva v Rade EÚ?

Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí a splnomocnenec vlády SR pre slovenské predsedníctvo …