Kto neuveril Rusom, nepochybuje o ich účasti na vojne, tvrdí Kiska

kiska
Andrej Kiska. PHOTO: Flickr.

KYJEV – Ukrajina si pripomína ročné výročie Majdanu. Začínal sa nevinne. Výzvou, aby prišli ľudia do ulíc s čajom a známymi. Trval niekoľko mesiacov a vyústil do odstúpenia vtedajšieho prezidenta Viktora Janukovyča.

Každý, kto nepodľahol ruskej propagande, nemôže mať podľa slovenského prezidenta Andreja Kisku pochybnosti o účasti Ruska na vojne na východe Ukrajiny.

Pocity rozhorčenia

Andrej Kiska sa v Kyjeve zúčastnil na Pochode dôstojnosti, ktorý je spomienkou na demonštrácie na Majdane spred roka. V Kyjeve sa zišli lídri viacerých európskych štátov.

Ako povedal Kiska novinárom po tom, čo si pozrel výstavu dôkazov o ruskej agresii na Ukrajine, tento pohľad v ňom vyvoláva pocity rozhorčenia, pretože malá krajina sa musí brániť pred obrovskou krajinou.

Kiska je presvedčený, že konflikt by už bol zažehnaný, ak by táto obrovská krajina nepomáhala v jeho roznecovaní. Kiska si s ostatnými európskymi politikmi na jednom z námestí pozrel ruskú vojenskú techniku, ktorú Ukrajinci zneškodnili v bojoch na východe Ukrajiny. Išlo o tank, raketový systém Grad, či drony, alebo bojové vozidlo pechoty.

Nielen zdvorilostná návšteva

Na pochode ulicami mesta sa zúčastnili tisíce Ukrajincov. Po bohoslužbe za zomrelých z minuloročného Majdanu prezident Kiska spolu s ďalšími štátnikmi položil na námestí horiacu sviecu. Podľa Kisku jeho víkendová cesta na Ukrajinu nie je len zdvorilostnou návštevou.

Viac..  Únia kapitálových trhov: Komisia podporí európske kapitálové trhy

Jeho cieľom bolo si dnes uctiť pamiatku toho, čo sa pred rokom na kyjevskom Majdane udialo. “Prišiel som vyjadriť podporu Ukrajine a ukrajinskému ľudu, aby sa na ich území ukončila vojna,“ zdôraznil.

Podľa neho Majdan bol vyjadrením ľudí na Ukrajine, ktorí chcú ísť smerom k Európe a nechcú oligarchov. “Ľudia boli za to ochotní položiť životy,“ dodal.

Janukovyč ušiel z Kyjeva

Ukrajina si v týchto dňoch pripomína protesty na Majdane, ktoré vyústili do odstúpenia Vitora Janukovyča vo februári minulého roku. Ten odstúpil po niekoľkých mesiacoch nepokojov vyvolaných nespokojnosťou s jeho vládnutím a smerovaním krajiny po nepodpísaní asociačnej dohody s EÚ.

Janukovyč z Kyjeva následne ušiel do Ruska a nové úrady na Ukrajine na neho vydali zatykač za “masovú vraždu mierumilovných obyvateľov”.

Skupiny ostreľovačov viedol podľa záverov vyšetrovania tragických udalostí blízky spolupracovník a poradca ruského prezidenta Vladimira Putina Vladislav Surkov.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk.

O ram

Avatar

Odporúčame pozrieť

Kiska

Andrej Kiska definitívne končí v politike. Čaká ho ďalšia operácia

Andrej Kiska (Za ľudí) už nebude na letnom sneme kandidovať znova za predsedu strany, a …