Tento týždeň na pretrase: emisie, TTIP, PNR, investičný fond, Grécko

Parlament Brusel
Európsky parlament. PHOTO: Flickr.

Tento týždeň je venovaný schôdzam výborov, no okrem nich sa v stredu popoludní uskutoční i krátke poldňové plenárne zasadnutie v Bruseli. Poslanci budú počas neho rokovať o energetickej únii a výsledkoch nedávneho summitu. Pred plénum vystúpi predseda Európskej centrálnej banky Mario Draghi. Výbory sa budú zaoberať záznamami o cestujúcich (PNR) a systémom obchodovania s emisiami. Predseda EP Martin Schulz sa stretne s belgickým kráľovským párom a šéfom ukrajinskej Verchovnej rady Volodimirom Groysmanom.

Plenárne zasadnutie

V stredu popoludní do parlamentu zavíta podpredseda Komisie Maroš Šefčovič. S poslancami bude diskutovať o strategickom rámci pre energetickú úniu. Predseda ECB Mario Draghi plénu predstaví výročnú správu ECB za rok 2013. Poslanci budú preberať i minulotýždňové neformálne zasadnutie Európskej rady.

Výbory

Členovia hospodárskeho výboru sa v utorok stretnú so šéfom eurozóny Jeroenom Dijsselbloemom, s ktorým budú konzultovať najnovší vývoj v eurozóne a predovšetkým prebiehajúce rokovania s gréckou vládou.

Jednou z hlavných tém tohto týždňa budú i záznamy o cestujúcich (PNR).Výbor pre občianske slobody bude na svojej štvrtkovej schôdzi rokovať o novom legislatívnom návrhu, ktorého cieľom je využívať PNR v boji proti terorizmu. Pôvodný návrh poslanci v roku 2013 zamietli kvôli obavám súvisiacim s ochranou súkromia. Nový návrh by však chceli prijať do konca tohto roka.

Viac..  Audítori EÚ posúdia účinnosť opatrení na boj proti veľkej korupcii na Ukrajine

Ďalšou dôležitou témou je TTIP. Viaceré výbory budú počas celého týždňa hodnotiť pokrok, ktorý sa dosiahol pri rokovaniach o tejto obchodnej dohode s USA. Rozvojový výbor by mal svoje odporúčania prijať v utorok. Celkové stanovisko Parlamentu by malo byť prijaté ešte pred začiatkom leta.

Výbor pre životné prostredie, verejné zdravie a bezpečnosť potravín bude v utorok hlasovať o tzv. “rezerve stability trhu” (MSR), ktorá by mala reformovať systém pre obchodovanie s emisiami (ETS) tým, že ho ochráni pred hospodárskymi výkyvmi a odstráni súčasný prebytok bezplatných kvót. V ten istý deň bude výbor hlasovať o reforme právnych predpisov v oblasti biopalív, ktorá by mala vyriešiť obavy z negatívneho dopadu konvenčných biopalív.

Hospodársky výbor a výbor pre rozpočet organizujú v pondelok prvú debatu oEurópskom fonde pre strategické investície, ktorý je zameraný na podporu ekonomiky.

Rozpočtový výbor bude vo štvrtok hlasovať o návrhu správy o pokynoch pre prípravu rozpočtu na rok 2016, v ktorom stanoví priority Parlamentu pre rozpočet na budúci rok.

Členovia zahraničného výboru budú v utorok diskutovať s predsedom ukrajinskej Verchovnej rady Volodimirom Groysmanom.

O ram

Avatar

Odporúčame pozrieť

Sefcovic

Maroš Šefčovič dostal štátne vyznamenanie od ukrajinského prezidenta

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj pri príležitosti štátneho sviatku nezávislosti Ukrajiny vyznamenal podpredsedu Európskej komisie Maroša Šefčoviča – …