EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE ŠTATISTIKY EUROPOSLANCOV PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / POLITIKA / Brusel: Členské krajiny EÚ reagujú na terorizmus pomaly
Manfred Weber. PHOTO: © European Union 2015

Brusel: Členské krajiny EÚ reagujú na terorizmus pomaly

Manfred Weber. PHOTO: © European Union 2015
Manfred Weber. PHOTO: © European Union 2015

Smerom k štátom vysiela Európsky parlament pripomienku, že treba konať rýchlejšie v súvislosti boja proti terorizmu. Aj keď Parlament schvaľuje svoje uznesenie a prijíma rozhodnutia pre väčšiu bezpečnosť Európy, pozornosť púta Brusel a snaha nájsť riešenia, ktoré potrebujeme.  

“Náš boj proti terorizmu musí začať implementáciou schválených rozhodnutí. Najslabším bodom je to, že sa rozhodnutia nepreniesli do praxe,” povedal Frans Timmermans, viceprezident Európskej komisie.

Systém PNR na zber informácií o cestujúcich sa javí ako jeden z favoritov v boji proti terorizmu, no vyvoláva veľa otázok. “Dohľad nad spoločnosťou ani vytvorenie systému PNR, čo mieri na všetkých a ukladá údaje naveky či minimálne na veľmi dlhý čas, nezodpovedajú našim cieľom. Rada blokuje väčšinu iniciatív umožňujúcich zvýšenie bezpečnosti našich občanov v praxi a nielen teoreticky,” povedal Philippe Lamberts zo Strany zelených.

Viac..  Premiéri V4 a Rakúska sa zhodli, že v prvom rade treba chrániť vonkajšie hranice

Vina podľa všetkého padá aj na vonkajšie faktory, napríklad Saudskú Arábiu ktorá, podporuje teroristické postoje. Diskusia v tejto oblasti viedla k záverom, že Európa by sa mala zahľadieť na vlastné semienka nenávisti u vlastných občanov. “Musíme byť voči sebe kritickí, pretože mnohí z týchto teroristov majú francúzsky či nemecký pôvod, sú z Európy, sú to Európania. Preto sa treba zamyslieť nad tým, čo sa v minulosti pokazilo, čo sme urobili zle,” reagoval Manfred Weber z Európskej ľudovej strany.

Viac sa dozviete v priloženom videu:

O vik

Odporúčame pozrieť

subsidiarita

Subsidiarita a proporcionalita: Osobitná skupina predložila odporúčania predsedovi Komisie Junckerovi

Osobitná skupina pre subsidiaritu, proporcionalitu a scenár „Menej, ale efektívnejšie“ predložila svoju záverečnú správu predsedovi …