Putin tvrdí, že vojnu neočakáva

putin
Vladimír Putin, ruský prezident. PHOTO: Flickr.

KYJEV – Ukrajinská armáda ohlásila ďalší tucet prestreliek a útokov na bojovej línii s proruskými separatistami. Porušovanie prímeria podľa Kyjeva bráni v sťahovaní ťažkých zbraní z frontu. Separatisti z útokov obviňujú armádu a tvrdia, že napriek tomu sťahujú svoju ťažkú výzbroj z frontu v súlade s plánom, ktorý predpokladajú mierové dohody z Minska.

Povstalci v noci na utorok dvanásťkrát ostreľovali pozície vládnych síl, uviedol denník Ukrajinská pravda s odvolaním na armádne velenie. “Najväčší počet prípadom porušenia pokoja zbraní sa odohral pri Debaľceve. Protivníci tu sedemkrát ostreľovali z diel dedinu Popasna a jednuobec Luhanske,” uviedlo armádne komuniké.

Pri Donecku sa terčom povstaleckých diel podľa armády stali obce Opytne, Tonenka a Avdijivka. Protivník sa tiež snažil ovládnuť ukrajinské pozície pri bani Dutovská.

Pokračovali tiež útoky na obec Šyrokyne na mariupolskom predmestí. Po celej frontovej línií vraj stúpla i aktivita bezpilotných lietadiel nepriateľa.

Sťahujú delá

Povstalci naopak tvrdia, že sa počas noci šesťkrát stali terčom ukrajinskej paľby. Napriek tomu vraj pokračujú v sťahovaní svojich diel a raketometov.

“V súlade s podpísaným plánom sťahujeme techniku na vzdialenosť 50 kilometrov od línie dotyku z 19. septembra, naďalej ale nie z celého frontu, ale po úsekoch. Dnes sa to týka mesta Debaľceve, Horlivka, Doneck a Telmanove. So sťahovaním ťažkých zbraní sme začali už pred týždňom, ale robili sme to z vlastnej iniciatívy, mimo plán,” povedal agentúre Interfax zástupca veliteľa doneckých separatistov Eduard Basurin.

Viac..  Rusko je pripravené poskytnúť Bielorusku bezpečnostnú pomoc

Aj luhanskí vzbúrenci tvrdia, že ťažké zbrane vraj sťahujú od 17. februára, ale Ukrajina tak doteraz nerobí, a preto žiadajú o zvolanie takzvanej kontaktnej skupiny zloženej zo zástupcov Ukrajiny, Ruska, Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe a povstalcov.

vzbúrenci ale sťahovanie ťažkých zbraní len “simulujú”, tvrdí ukrajinský analytik Dmytro Tymčuk, podľa ktorého sa povstalecké delá a raketomety presúvajp len z prednej línie do dobre zamaskovaných pozícií, v minimálnej vzdialenosti od frontu.

Súčasne vraj separatisti posilňujú ďalšie dodávky ruských zrabí, vrátane tankov a munície.

Moskva stále popiera priame zapojenie sa do ukrajinského konfliktu.

Najlepšia šanca

Generálny tajomník Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe Lamberto Zannier povedal, že prímerie, ktoré má platiť od 15. februára na východe Ukrajiny, “veľmi výrazne” znížilo intenzitu bojov, no naďalej dochádza k prestrelkám.

Dohodu z Minska ale považuje za najlepšiu šancu k ukončeniu konfliktu, ktorý si od apríla minulého roka vyžiadal vyše 5 300 mŕtvych. O situácií majú v utorok hovoriť v Paríži aj ministri zahraničných vecí Francúzska, Nemecka, Ruska a Ukrajiny.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk.

O ram

Avatar

Odporúčame pozrieť

mimoriadna2

Navaľného otravu novičokom potvrdili ďalšie laboratóriá! Nemecko trvá na vysvetlení

V pondelok nemecká vláda oznámila, že špecializované laboratóriá vo Francúzsku a Švédsku potvrdili, že ruského …