EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE ŠTATISTIKY EUROPOSLANCOV PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / EKO/ENVIRO / Greenpeace: Komisia vydáva skomolený plán Energetickej únie

Greenpeace: Komisia vydáva skomolený plán Energetickej únie

greenpeace
PHOTO: Ilustračné Flickr.

(Bratislava, 25 február 2015) Podľa Greenpeace Európska komisia zverejnila plán európskej Energetickej únie, ktorý je skomolený a plný rozporov.

Návrh Komisie o Energetickej únii je plný protirečení. Na jednej strane chce Komisia znižovať závislosť únie od dovozov energií a navrhuje odklon od fosílnych zdrojov. Na druhej strane však hľadá a loví nových dodávateľov zemného plynu. Tí sú však tiež mimo EÚ. Ak chce Európa spoločne riešiť vysokú závislosť od dovozov energie a spravodlivo pristupovať k riešeniu problémov klimatickej zmeny, tak sa musí zamerať na efektívne využívanie energií, úspory energie, obnoviteľné zdroje energie a spravodlivý prístup do sietí,“ uviedol Pavol Široký, koordinátor klimatickej a energetickej kampane Greenpeace Slovensko.

Viac..  Environmentálna politika EÚ: Budúce generácie budú znášať náklady aj za naše rozhodnutia a opatrenia

Plán stanovuje rozporuplný súbor priorít pre energetické a klimatické politiky v nasledujúcich rokoch. Na jednej strane podporuje nutnosť znížiť emisie oxidu uhličitého, zatiaľ čo na druhej strane navrhuje opatrenia na využitie fosílnych palív, akým je bridlicový plyn.

Ministri energetiky EÚ budú diskutovať o pláne Komisie v Bruseli 5. marca a na neformálnom stretnutí organizovanom lotyšským predsedníctvom 14.-16. apríla, pred oficiálnym prijatím pozície na luxemburskej Rade pre energetiku 11.-12 júna. Ministri životného prostredia EÚ budú takisto plán Komisie posudzovať na stretnutí v Bruseli 6. marca, zatiaľ čo lídri EÚ budú o Energetickej únii diskutovať krátko na európskom samite 19.-20. marca.

O ram

Odporúčame pozrieť

brok

“Euópa sa musí viac zjednotiť a lepšie využívať Lisabonskú zmluvu,” tvrdí politik Elmar Brok

Európa čelí silnejúcemu vonkajšiemu tlaku: otázky vzbudzuje vnútorná a medzinárodná bezpečnosť, terorizmus, dôsledky globalizácie a ambície Spojených …