Greenpeace: Komisia vydáva skomolený plán Energetickej únie

greenpeace
PHOTO: Ilustračné Flickr.

(Bratislava, 25 február 2015) Podľa Greenpeace Európska komisia zverejnila plán európskej Energetickej únie, ktorý je skomolený a plný rozporov.

Návrh Komisie o Energetickej únii je plný protirečení. Na jednej strane chce Komisia znižovať závislosť únie od dovozov energií a navrhuje odklon od fosílnych zdrojov. Na druhej strane však hľadá a loví nových dodávateľov zemného plynu. Tí sú však tiež mimo EÚ. Ak chce Európa spoločne riešiť vysokú závislosť od dovozov energie a spravodlivo pristupovať k riešeniu problémov klimatickej zmeny, tak sa musí zamerať na efektívne využívanie energií, úspory energie, obnoviteľné zdroje energie a spravodlivý prístup do sietí,“ uviedol Pavol Široký, koordinátor klimatickej a energetickej kampane Greenpeace Slovensko.

Plán stanovuje rozporuplný súbor priorít pre energetické a klimatické politiky v nasledujúcich rokoch. Na jednej strane podporuje nutnosť znížiť emisie oxidu uhličitého, zatiaľ čo na druhej strane navrhuje opatrenia na využitie fosílnych palív, akým je bridlicový plyn.

Viac..  Zmena klímy je podľa Európanov najzávažnejší problém, ktorému čelí svet

Ministri energetiky EÚ budú diskutovať o pláne Komisie v Bruseli 5. marca a na neformálnom stretnutí organizovanom lotyšským predsedníctvom 14.-16. apríla, pred oficiálnym prijatím pozície na luxemburskej Rade pre energetiku 11.-12 júna. Ministri životného prostredia EÚ budú takisto plán Komisie posudzovať na stretnutí v Bruseli 6. marca, zatiaľ čo lídri EÚ budú o Energetickej únii diskutovať krátko na európskom samite 19.-20. marca.

O ram

Avatar

Odporúčame pozrieť

Právny štát: Europarlament pripravuje na Komisiu žalobu za nečinnosť

Európska komisia by si mala najneskôr do dvoch týždňov splniť svoju povinnosť, ktorá jej vyplýva …