Cena európskeho občana: 47 výnimočných osobností si prevzalo cenu

cena europskeho obcana
PHOTO: Ilustračné Flickr.

Až 47 výnimočných osobností z 19 krajín si prišlo do Parlamentu prevziať Cenu európskeho občana. Toto prestížne ocenenie, ktoré si zaslúžili sa podporu európskej spolupráce a spoločných hodnôt, im bolo odovzdané počas slávnostného ceremoniálu usporiadaného na ich počesť. Medzi nositeľmi ceny sú jednotlivci i organizácie, ktoré obhajujú práva slabších, presadzujú sa o zvyšovanie povedomia o EÚ, bojujú proti extrémizmu alebo pomáhajú presadzovať toleranciu a dialóg.

“Aj napriek kríze a rastúcemu euroskepticizmu sú v Európe stále občania, ktorí obhajujú ideu Európy založenej na právach, spravodlivosti a demokracii,” uviedla začiatkom slávnosti podpredsedníčka EP Sylvie Guillaume (S&D, Francúzsko), ktorá je zároveň aj šéfkou ústrednej hodnotiacej poroty. “Všetci vieme, že žiadne vyznamenanie nie je schopné oceniť vašu prácu a vaše osobné nasadenie v celej ich veľkosti. No Parlament sa tak snaží pritiahnuť pozornosť na vaše úspešné projekty. Občania EÚ majú svoj hlas a touto cenou im chceme ukázať, že im naozaj načúvame,” dodala.

Viac..  Vicepremiérka Remišová: Na pomoc kultúre ide z nórskych grantov 1,5 milióna €

 Cena európskeho občana

Európsky parlament udeľuje túto cenu od roku 2008 jednotlivcom alebo organizáciám za projekty, ktoré podporujú európsku integráciu, vzájomné porozumenie medzi občanmi a členskými krajinami alebo cezhraničnú spoluprácu v rámci EÚ. Odmeňuje tak tých, ktorí sa svojou každodennosť prácou pričiňujú o podporu európskych hodnôt.

Každý europoslanec môže nominovať jedného kandidáta, či už je to fyzická osoba, skupina osôb alebo organizácia. Národné poroty skladajúce sa z minimálne 3 poslancov potom určia poradie jednotlivých kandidátov. O každoročných víťazoch následne rozhoduje ústredná porota skladajúci sa z podpredsedov Parlamentu, jeho bývalých predsedov a ďalších predstaviteľov.

Jedným z nositeľov Ceny európskeho občana 2014 sa stala i zakladateľka a predsedníčka Ligy proti rakovine Eva Siracká, ktorú nominoval poslanec Ivan Štefanec (EĽS).

O ram

Avatar

Odporúčame pozrieť

Pre EÚ sú otázky právneho štátu a kontrola eurofondov prioritou, zdôrazňujú Valášek a Štefanec

V stredu 25. novembra sa konal online brífing s eurposlancom Ivanom Štefancom a predsedom výboru …