Proruskí separatisti sťahujú z frontu delá

ukrajina
PHOTO: Flickr.

KYJEV – Proruskí separatisti z neuznávanej Doneckej ľudovej republiky v nedeľu ohlásili, že v súlade s mierovými dohodami dokončili sťahovanie ťažkých zbraní z frontovej línie s vládnymi vojskami na východe Ukrajiny.

Kyjev podoziera povstalcov, že delá a raketomety len presúvajú na iné úseky frontu. “Donecká ľudová republika dokončila sťahovanie ťažkej techniky. Dnes sme stiahli šesť samohybných hufníc Gvozdika z južného úseku frontu. Sťahovanie sa odohralo pod dohľadom pozorovateľov Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE),”tvrdil v mene povastaleckeho vedenia Eduard Basurin.

Mierové dohody

Pozorovatelia OBSE podľa ukrajinskej agentúry Unian zatiaľ zaznamenali stiahnutie prvých šiestich kolónii s ťažkou výzbrojou doneckých a luhanských povstalcov. Kolóny s delami a raketometmi vraj ale sledovali len v blízkosti frontovej línie.

Stiahnutie ťažkých zbraní z línie oboch znepriatelených strán je súčasťou mierových dohôd z Minska, podľa ktorých má od 15. februára na východe Ukrajiny platiť pokoj zbraní, aby následne bolo možné uskutočniť ďalšie kroky k urovnaniu konfliktu. Ten si od minuloročného apríla vyžiadal 5 800 mŕtvych.

Viac..  Zomrel predseda Európskeho parlamentu David Sassoli

Ukrajinské armádne velenie oznámilo, že počas soboty rebeli päťkrát ostreľovali ukrajinské pozície, ale noc zo soboty na nedeľu bola pokojná a bez paľby.

Viac sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk.

O red

Avatar

Odporúčame pozrieť

Putin

NEMECKO: Šéf námorníctva po kontroverzných výrokoch o Kryme odstúpil

BERLÍN 23. januára (SITA/AP) – Šéf nemeckého vojenského námorníctva v sobotu odstúpil zo svojej funkcie …