EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE ŠTATISTIKY EUROPOSLANCOV PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / ĽUDIA / Únia posiela 212 miliónov eur pre palestínskych utečencov
Federica Mogherini. PHOTO: © European Union 2015

Únia posiela 212 miliónov eur pre palestínskych utečencov

Federica Mogherini. PHOTO: © European Union 2015
Federica Mogherini. PHOTO: © European Union 2015

Európska únia vydala prvú tranžu finančnej pomoci pre palestínskych utečencov na Blízkom východe. Výška finančnej pomoci je 212 miliónov eur, pričom táto suma má pomôcť financovať životne dôležité základné potreby, v ktorých je zahrnuté zdravotníctvo, školstvo, ale aj sociálne zabezpečenie.

Federica Mogherini, vysoká predstaviteľka EÚ pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku zdôraznila: Efektívnosť Palestínskej samosprávy, ktorá sa zaviazala k nenásilným a mierovým riešeniam konfliktu je kľúčovým prvkom pre mierový proces na Blízkom východe. Palestínska samospráva dosiahla dôležité výsledky s podporou EÚ pri budovaní inštitúcií a infraštruktúry budúceho palestínskeho štátu.”

Johannes Hahn, komisár pre susedskú politiku a rozšírenie uviedol: Európska únia je naďalej odhodlaná podporovať Palestínsku samosprávu v jej úsilí o budovanie štátu a v poskytovaní základných sociálnych služieb. Naša podpora je stále najrýchlejší a najúčinnejší spôsob ako dodať finančné prostriedky pre Palestínčanov, vrátane tých, ktorí žijú v Gaze.”

212 miliónový finančný balík sa skladá z dvoch častí. Prvou je 130 miliónov priamej finančnej podpory, ktorú poskytuje PEGASE a druhou 82 miliónov od UNRWA. PEGASE je mechanizmus, prostredníctvom ktorého EÚ podporuje Palestínsku samosprávu v budovaní inštitúcií budúceho palestínskeho štátu. Zároveň zabezpečuje fungovanie základných verejných služieb prostredníctvom vyplácania platov štátnych zamestnancov a dôchodcov. Prispievajú k zmierneniu dlhov  voči nemocnici vo východnom Jeruzaleme a podporujú reformu zdravotníctva.

Viac..  Sacharovova cena za slobodu myslenia: Europarlament predstavil svoje nominácie

UNRWA je Úrad pre palestínskych utečencov na Blízkom východe, ktorý podporuje utečenecké rodiny a deti v dochádzke, poskytuje im lekársku starostlivosť a možnosť ekonomicky prežiť. Pomáhajú predovšetkým utečencom v Jordánsku, Sýrii, Libanone a Gaze.

O vik

Odporúčame pozrieť

Mimica

EÚ a OSN spojili sily, aby ukončili vraždenie žien v Latinskej Amerike

Európska únia a Organizácia Spojených národov oznámili uvoľnenie finančného príspevku vo výške 50 miliónov eur, …