EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE ŠTATISTIKY EUROPOSLANCOV PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / EKO/ENVIRO / Brusel: Lacné emisie odrádzajú firmy investovať do moderných technológií

Brusel: Lacné emisie odrádzajú firmy investovať do moderných technológií

PHOTO: Ilustračné Flickr.
PHOTO: Ilustračné Flickr.

Základnou myšlienkou systému obchodovania s emisiami v EÚ je zníženie emisií skleníkových plynov vzhľadom na to, že za ne znečisťovateľ platí.  Firmy si musia nakúpiť kvóty a následne môžu vypúšťať emisie CO2 .

Od roku 2008 zaznamenala cena za tonu emisií CO2 pokles z 38 eur na 5 eur. Podľa predstaviteľov EÚ je to príliš málo na to, aby boli firmy ochotné investovať do ekologických technológií. Najbližším cieľom EÚ v tomto sektore je zriadiť stabilizačnú rezervu trhu a zvrátiť tak smerovanie investícií.

“Vytvorili sme rezervu, kam sa presunú všetky prebytky kvót na emisie, tieto sa stiahnu z trhu, na trhu tak zostane menej kvót, čím sa ich cena zvýši,” povedal Gerben-Jan Gerbrandy zo Aliancie liberálov a demokratov za Európu.

Viac..  Dovoz produktov rybolovu: Rada sa dohodla na autonómnych colných kvótach EÚ

Výbor pre životné prostredie tento mechanizmus schválil, no neočakáva sa, že bude účinný skôr ako v roku 2018. Do roku 2020 nečakám výraznejšie zmeny cien emisií  CO2, čím ale získame len málo stimulov na investície do inovácií,” vyjadril sa Bas Eickhout zo Strany zelených.

K naplneniu tohto plánu zostáva už len presvedčiť členské štáty k zjednoteniu svojich rozdielnych názorov a dohodnúť sa s Parlamentom. Systém obchodovania s emisiami bol založený na to, aby pomohol znížiť emisie skleníkových plynov predovšetkým z priemyslu, čo by malo byť jedným z efektívnych nástrojov v boji proti globálnemu otepľovaniu.

Viac sa dozviete v priloženom videu:

O vik

Odporúčame pozrieť

klima

EÚ musí navrhnúť lepšie mechanizmy podpory pre inovačné nízkouhlíkové technológie, tvrdia audítori

Podľa novej správy Európskeho dvora audítorov nie sú opatrenia EÚ na podporu zachytávania a ukladania …