EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE ŠTATISTIKY EUROPOSLANCOV PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / KOMENTÁRE A ANALÝZY / Komentár Richarda Sulíka: Brutálne dôležité veci v Europarlamente
sulik
Richard Sulík, europoslanec za SaS. PHOTO: redakcia/© European Union 201

Komentár Richarda Sulíka: Brutálne dôležité veci v Europarlamente

sulik
Richard Sulík, europoslanec za SaS. PHOTO: redakcia/© European Union 201

By ste sa čudovali, o čom všetkom taký Europarlament rokuje. Napríklad o prípade Boba Ruguriku z Burundi. Alebo o nulovej tolerancii voči mrzačeniu ženských pohlavných orgánov (kdesi v Afrike), o trestnom stíhaní demokratickej opozície vo Venezuele, o nedostatočnej výžive detí v rozvojových krajinách, o zákonoch o rúhaní v Pakistáne a o mnohých ďalších veciach, ktoré keby neboli prerokované na pôde Europarlamentu, zrejme by zastal čas. Alebo sa zrútil svet.

Výsledok prerokovania takýchto bodov je väčšinou nejaká výzva, aby dotyční s vyčítanými neduhmi láskavo prestali. To samozrejme nik neberie vážne a pojem výkrik do tmy je rozhodne na mieste. Každopádne život podvyživených detí sa nijak nezmení len preto, že Europarlament prerokoval ich podvyživenosť.

Europarlament sa zaoberá vecami, ktoré sa ho netýkajú, dáva výzvy a prijíma uznesenia, ktoré nik neberie vážne a podstatným veciam sa nevenuje alebo venuje nedostatočne. A tak jediná európska inštitúcia, ktorá má mandát priamo o voličov, plní najmä alibi funkciu. Je to taká hra na demokraciu a vážne rozhodnutia sa robia inde (konkrétne v Komisii, Rade, Eurogrupe alebo Ecofine).

Rokovanie o nepodstatných bodoch samozrejme stojí čas a výsledok je rozprava, ktorá pripomína zhluk výziev. Alebo výkrikov do tmy. Rečnícky čas je väčšinou jedna minúta (áno, čítate správne) a občas jeden a pol minúty a zriedkavo dve. Najväčší parlamentní kápovia môžu hovoriť neskutočné tri minúty. Za tento čas dokážete možno vašu pozíciu predstaviť, no rozhodne nie obhájiť. Reagovať na rečníka môžete cez „blue card“, to vás však musí ten, kto vedie schôdzu, vyvolať. Reakcia smie trvať najviac 30 sekúnd. Musím povedať, že stará dobrá Národná rada, kde každý rečník hovorí k bodom, kde to on považuje za vhodné a koľko považuje za vhodné.

Až takto by to v Europarlamente samozrejme nešlo, keďže ten má päť krát viac poslancov ako Národná rada (751 ku 150), no určite by bolo možné predĺžiť rečnícky čas, ak by sa nerokovalo o veciach, na ktoré Europarlament nemá žiaden dosah.

A tak je Europarlament len hra na demokraciu, čo pochopili v prvom rade poslanci a vidieť to na ich účasti. V čase prerokovania prípadu Boba Ruguriku z Burundi bolo prítomných sotva 20 poslancov. Zo 751.

Komentár pripravil europoslanec Richard Sulík /SaS/.

Viac..  Monika Smolková: V EÚ máme 80 miliónov ZŤP, musia mať rovnaké práve ako zdraví ľudia

O Richard Sulík

Richard Sulík
Predseda strany Sloboda a Solidarita, poslanec Európskeho parlamentu vo frakcii ECR.

Odporúčame pozrieť

Sulik

Richard Sulík: Fico preplatil Jaguar, teraz pustí doňho pracovať cudzincov

Strana Sloboda a Solidarita berie na vedomie volanie automobiliek po otvorení slovenského pracovného trhu pre …

  • Pán Sulík, nemôžem si pomôcť, ale keď sa pozerám na prenos z NR SR, tá účasť vyzerá ešte horšia, ako v Europarlamente. Keď sú prenosy napríklad z českého parlamentu, tak je vždy úplne plno.

  • Maria

    Sulík je strašne falošný aj tak, netreba mu nič veriť. Brojí proti EU na populistickej úrovni a pritom sa trasie o svoje kresielko tam.

  • brano

    Mária, ste to nepochopili, brojí za európsku úniu, pretože ak sa pomery nezmenia, tak EU za chvílu nebude. A skôr než na niekoho poviete že je falošný, si overte, č náhodou nevraví pravdu. Veď máte internet . 750 poslancov je neefektívne, mali by byť na zasadania europarlamentu vždy delegovaní zástupcovia štátnych parlamentov a to podľa odbornosti a tej ktorej prerokovávanej témy. Ale ťažko sa dožijeme takejto zásadnej racionalizácie a zefektívnenia. Totiž to čo sa nám prejaví ako zníženie nákladov je pre niekoho strata príjmov…preto si cením Sulíka, že otvára tieto témy a nesedí v pohode a klude na dobrom mieste, ako väčšina europoslancov.