Maroš Šefčovič
Maroš Šefčovič, eurokomisár pre energetickú úniu. PHOTO: EC Audiovisual Service.

Maroš Šefčovič: Ak jedna krajina bude mať nedostatok energie, druhá jej pomôže

Maroš Šefčovič
Maroš Šefčovič, eurokomisár pre energetickú úniu. PHOTO: EC Audiovisual Service.

Eurokomisár pre energetickú úniu Maroš Šefčovič na nedávnej tlačovej konferencii avizoval schválenie stratégie energetickej únie. Ide o spoločný energetický koncept európskej 28, ktorý si kladie za cieľ najmä posilniť spoločný trh.

„Táto stratégia nám poskytuje cestovnú mapu, aby sme dosiahli bezhraničnú, bezpečnú, konkurencieschopnú a dostupnú energiu pre podnikateľov, podniky a občanov. Integrujú sa v nej viaceré politiky, politika klímy, dopravná politika, priemyselná politika, výskum a vývoj, regionálna politika a ďalšie oblasti,“ hovorí Maroš Šefčovič.

Spoločný trh má teda zabezpečiť spoluprácu medzi členskými štátmi. „Hlavne v prípade, keď bude nedostatok energie alebo nejaké prerušenie dodávok. Máme núdzové plány na európskej a regionálnej úrovni a taktiež budeme vykonávať záťažové testy bezpečnosti dodávok elektriny, tak ako sme to urobili v minulom roku v oblasti plynu,“ vysvetľuje eurokomisár.

Zmena pravidiel nastane aj v medzivládnych dohodách, ktoré uzatvárajú členské štáty s dodávateľmi energie. Všetky dohody musia byť po novom konzultované s Komisiou, má sa tak zabezpečiť vyššia transparentnosť. „Chceme posilniť regionálnu spoluprácu, ktorá bude zachádzať za naše hranice, tak ako to už funguje na juhovýchode Európy a budeme pracovať na diverzifikácii dodávok a zdrojov energie,“ predkladá eurokomisár ďalší záväzok. To bude súvisieť aj s energetickými systémami, ktoré sú v každom štáte rôzne. Preto bude dôležité ich vzájomné prepojenie, no aj ich prepojenie so systémami mimo EÚ.

Viac..  M. Hojsík hovorí o otvorení hraníc z Českom. Informoval o tom český minister vnútra

Maroš Šefčovič upozorňuje, že opatrenia budú mať široký dosah. „Nejde tu len o energetickú politiku o elektrinu, týka sa to aj dopravy, financií, výrobnej politiky, priemyslu, výskumu a vývoja. Preto chceme vytvoriť lepší prístup k nástrojom financovania pre zlepšenie energetickej účinnosti v oblasti dopravy a budov,“ hovorí. Tu má pomôcť iniciatíva Rozumné financovanie pre rozumné mestá. „Okrem toho sa chceme zamerať najmä na miestnu úroveň a chceme, aby aj členské štáty preniesli energetickú účinnosť na prvé miesto svojich politík. A taktiež chceme náš energetický systém urobiť schopným do budúcnosti pre nízkouhlíkovú spoločnosť, napríklad sa zameriame na elektromobilitu a skladovanie energie. Máme tu mnohé inovačné programy a nové finančné schémy,“ dodáva Šefčovič, pričom zdôrazňuje, že výhodu budú mať všetci, ktorí budú v tejto oblasti vytvárať nové pracovné miesta.

Viac sa dozviete v nasledujúcom videu:

O mon

Avatar

Odporúčame pozrieť

miko

Od rozhľadňe pri Cerovej na krásny hrad Korlátko. Výlet, ktorý je krajší vďaka Bruselu

Na severnom okraji CHKO Malé Karpaty, pri obci Cerová, stojí malá, ale veľmi zaujímavá rozhľadňa. …