Predseda EP Martin Schulz. PHOTO © European Union 2015 - source EP
Predseda EP Martin Schulz. PHOTO © European Union 2015 - source EP

Viete, kto stojí za riadením celého Parlamentu? Ukážeme vám zákulisie

Predseda EP Martin Schulz. PHOTO © European Union 2015 - source EP
Predseda EP Martin Schulz. PHOTO © European Union 2015 – source EP

Aj Európsky parlament má svoje vedenie. Predsedníctvo riadi celý jeho chod. Jeho význam je teda kľúčový – určuje výdavky, organizuje europoslancov a riadi administratívu.

Hlavou predsedníctva je šéf celého Parlamentu Martin Schulz. Ten prezentuje úrad pri rokovaniach s Radou aj Komisiou. Vedie plenárne zasadnutia a parlamentné schôdze. V prípade, že by nemohol dôjsť, pod sebou má štrnásť podpredsedov. Tí sú volení europoslancami na dva a pol roka. Ak sa osvedčia, poslanci ich môžu zvoliť aj na zvyšok obdobia.

Význam predsedníctva je pre celú Úniu strategický. Rozhoduje o výdavkoch na chod budov Parlamentu, výplat pre frakcie, riadi administratívne a organizačné záležitosti. O tom rokuje štrnásť podpredsedov spoločne so Schulzom raz za mesiac. Pri hlasovaní majú všetci rovnako vážiaci hlas. No ak by došlo k nerozhodnosti, Schulzove slovo je rozhodujúce.

Viac..  M. Wiezik: Výzva Komisii na zaistenie bezpečnosti a fyzickej integrity novinárov v EÚ

Okrem nich predsedníctvo Európskeho parlamentu má aj piatich kvestorov. Ich úlohou je administratíva týkajúca sa priamo europoslancov. Aktuálne najsilnejšiu pozíciu majú ľudovci, tých je v úrade spolu až šesť. Za nimi stoja socialisti s tromi kreslami. Z hľadiska národností je v predsedníctve najviac Poliakov a Nemcov, Francúzov a Rumunov.

O mve

Avatar

Odporúčame pozrieť

lietadlo

Brusel schválil štátnu pomoc pre Air France do sumy 4 miliardy eur

Európska únia schválila štátnu pomoc do sumy 4 miliardy eur pre francúzskeho národného leteckého prepravcu …