Domov / POLITIKA / Pred rokom som nariadil anexiu Krymu, priznal Putin v dokumente

Pred rokom som nariadil anexiu Krymu, priznal Putin v dokumente

putin
Vladimír Putin. PHOTO: Flickr.

MOSKVA – O prípravách začlenenia ukrajinského polostrova Krym do Ruska a zvláštnej operácii na záchranu zvrhnutého ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyča hovorí ruský prezident Vladimir Putin v novom dokumente Andreja Kondrašova. Upútavku na film v nedeľu odvysielala televízna stanica Rossija 1 .

Rossija 1 oznámila, že celý dokument nazvaný Cesta do vlasti odvysiela čoskoro, konkrétny dátum ale neuviedla.

“Pozval som šéfov našich špeciálnych zložiek a ľudí z ministerstva obrany do Kremľa. dal som im za úlohu, aby zachránili život ukrajinského prezidenta. Inak by ho zabili, popisuje vo filme Putin.

Podrobnosti neznáme

“Boli tam nasadené ťažké guľomety, aby sa zabránilo zbytočným rečiam. Boli sme pripravení odviezť ho priamo z Donecka – po súši, po mori alebo zo vzduchu, vysvetľuje prezident.

“Stalo sa tak v noci z 22. na 23. februára, skončili sme o siedmej ráno. Vtedy som kolegom povedal, že musíme začať pracovať na tom, aby sme Krym opäť vrátili Rusku,” dodáva.

Viac..  Nantes je novým Európskym hlavným mestom inovácií

O podrobnostiach zvláštnej operácie sa ale v upútavke nehovorí, píše server pravda.com.ua.

Nie vojaci, iba ozbrojené sily

Ruský parlament schválil 1. marca 2014 zámer prezidenta Putina nasadiť na Kryme vojakov kvôli údajnej potrebe chrániť životy tamojších Rusov.

Ešte 4. marca Putin pred novinármi tvrdil, že na Kryme neoperujú ruskí vojaci, ale iba ozbrojené sily sebaobrany.

Všeľudové hlasovanie svetom neuznané

Pre pripojenie Krymu k Ruskej federácii sa 16. marca v referende vyslovilo 96,8 percenta hlasujúcich. K volebným urnám prišlo 83,1 percenta obyvateľov Krymu s volebným právom.

Spojené štáty i Európska únia referendum odmietli, rovnako ako OSN neskôr všeľudové hlasovanie neuznala.

V konflikte medzi ukrajinskou armádou a proruskými sepataristami na východe Ukrajiny doposiaľ zahynulo viac ako 6000 ľudí. Povstalcov podľa Západu podporuje a vyzbrojuje Rusko, Moskva tieto tvrdenia odmieta.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk.

O ram

Avatar

Odporúčame pozrieť

Stefanec

Ivan Štefanec: Podporujeme protestujúcich občanov Hongkongu

Európska ľudová strana (EĽS), ako najsilnejšia frakcia v Európskom parlamente, podporuje protesty a oprávnené požiadavky …