EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE ŠTATISTIKY EUROPOSLANCOV PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / ĽUDIA / Jana Žitňanská: Domáce násilie je jedným z najrozšírenejších porušení ľudských práv
zitnanska
Jana Žitňanská. PHOTO: © European Union 2015 - source:EP.

Jana Žitňanská: Domáce násilie je jedným z najrozšírenejších porušení ľudských práv

zitnanska
Jana Žitňanská. PHOTO: © European Union 2015 – source:EP.

Jana Žitňanská vo svojom stanovisku k Výročnej správe EÚ o dodržiavaní ľudských práv a demokracii vo svete upozorňuje, že domáce násilie je jedným z najrozšírenejších porušení ľudských práv vôbec. “Je jedno, o akú krajinu ide, akého náboženského alebo politického presvedčenia je páchateľ a jeho obeť. Násilie páchané najmä na ženách či deťoch, ale aj mužoch nemožno nikde a ničím ospravedlniť.”

Výročnú správu EÚ o dodržiavaní ľudských práv a demokracii vo svete každoročne prijíma Rada EÚ. Správa mapuje aktivity, ktoré Európska únia vyvinula v súvislosti s dodržiavaním ľudských práv v tretích krajinách. Okrem toho, že vytvára priestor na monitorovanie pokroku, je tiež dôležitým nástrojom pre pomenovanie oblastí, ktoré si vyžadujú konkrétne kroky pre dosiahnutie želanej zmeny. V Európskom parlamente správu prerokúva Podvýbor pre ľudské práva, ale stanovisko k nemu podávajú aj iné výbory. Vo Výbore pre práva žien a rodovú rovnosť sa ho ako hlavná spravodajkyňa ujala jeho podpredsedníčka Jana Žitňanská.

“Pri ochrane ľudských práv majú poslanci Európskeho parlamentu často tendenciu volať po tvorbe stále nových a nových stratégií. Nehovorím, že tie nemajú svoj význam. Za oveľa účinnejšiu, a zdôrazňujem to aj v stanovisku, však považujem podporu aktivít priamo v teréne. Kľúčové je, aby sa štáty postarali o vyškolenie zdravotníckych pracovníkov, príslušníkov polície, prokurátorov a sudcov tak, aby títo vedeli obetiam násilia adekvátne pomôcť a podporiť ich. Potrebné je tiež realizovať vzdelávacie kampane zacielené na mladé generácie. Musíme sa ako spoločnosť naučiť, že modriny a facky nemožno vnímať ako niečo normálne.”

V súvislosti s násilím Žitňanská upozorňuje aj na neľahkú pozíciu žien so zdravotným znevýhodnením, ktorým hrozí vyššie riziko zneužitia. “Predstavte si, že ste žena s telesným alebo mentálnym znevýhodnením v inštitucionálnej starostlivosti. Vaše šance brániť sa alebo sa neskôr pokúsiť o trestné stíhanie páchateľa sú mizivé. Týmto situáciám musíme predchádzať. Musíme školiť opatrovateľov, a dbať na to, aby tieto zariadenia boli pod pravidelným dohľadom a kontrolou.”

V stanovisku Výboru, ktoré mala Žitňanská na starosti, sú štáty tiež vyzývané, aby špecifickú pozornosť venovali ženám a deťom vo vojnových konfliktoch a humanitárnych krízach, podčiarkuje sa potreba posilniť postavenie rómskych žien a dôležitosť presadzovania princípov inkluzívneho vzdelávania.

Viac..  Jana Žitňanská: Neverejným osemročným gymnáziám hrozí likvidácia

 “Nejde o nejaký bezvýznamný kus papiera. Tieto správy, ktoré sa prijímajú každý rok sú zárukou toho, že porušovania ľudských práv nezostanú bez povšimnutia. Reakcie predstaviteľov viacerých štátov jasne dokazujú, že im tento druh kritiky nie je ľahostajný. Nie je nezvyčajné, že parlament navštívi delegácia, ktorá lobuje za to, aby sa negatívne hodnotenie týkajúce sa porušovania ľudských práv prehodnotilo.”

O ram

Odporúčame pozrieť

deti

Súdy sa po novom budú pri rozvode pýtať detí, kde a s ktorým rodičom chcú žiť

ŠTRASBURG / V Európskej únii čoraz viac pribúdajú takzvané cezhraničné manželstvá. Keď si napríklad Slovenka zoberie …

  • ludmilaikov

    Jana Žitňanská, stačila by mi dôslednosť ochrany práv žien v SR, a viditeľné trestanie policajtov v prípade nečinnosti pri domácom násilí. Zopár excelentných výrokov, ktorými vás usmerní naša polícia, namiesto pomoci, keď sa na ňu obrátite pre domáce násilie: “Nemala ste si ho brať.” “A čo si myslíte, že vám budeme hliadkovať pri manželskej posteli?” ” Nemám čas, vysadili sme si tu rajčiny, musím ich okopať”. “Čo ma po tom, že porušil nejaké zákony, ja som policajt nie právnik.” “Nebudem s vami spisovať nijakú zápisnicu. Ženy ju často zvyknú odvolať, takže je to strata času.” “Za ten čas, čo nás tu otravujete, keby ste ho zabila, už ste mohla byť z kriminálu dávno späť!” “Len sa sťažujte mojim nadriadeným a ja vám ukážem!” “Milá pani, kvôli vašej sťažnosti nám z platov strhli toľko peňazí, koľko ste vy možno v živote ani nevidela! Už vás tu (na policajnej stanici) nikdy nechcem vidieť! A dávajte si pozor, nech ma nestretnete v meste. A je vám dúfam jasné, že viem, kde bývate?!” A zlatý klinec: “Čo si myslíte, že sme tu kvôli ľuďom!?”