stefanec
Ivan Štefanec. PHOTO: © European Union 2015 EP.

Ivan Štefanec: Podvody pri eurofondoch sa musia vyšetriť

stefanec
Ivan Štefanec. PHOTO: © European Union 2015 EP.

Plénum Európskeho parlamentu dnes schválilo uznesenie k výročnej správe o ochrane finančných záujmov Európskej únie a boji proti podvodom za rok 2013. Konštatuje sa v nej zlý stav kontroly nakladania s finančnými zdrojmi EÚ a nečinnosť vlád jednotlivých členských štátov k vyšetrovaniu podvodov.

 „Je neuveriteľné, že priemerná doba medzi výskytom podvodu, alebo inej nezrovnalosti v nakladaní s našimi spoločnými peniazmi a odhalením je 2,75 roka a v prípade poľnohospodárstva až viac ako 6 rokov. Niektoré členské štáty sa navyše aj po odhalení uspokoja len s nápravou a nevyvodzujú voči vinníkom žiadnu trestnoprávnu zodpovednosť,“  uvádza poslanec Európskeho parlamentu Ivan Štefanec (nezaradený v EĽS).

Podľa neho je jediným možným spôsobom ako plytvanie, korupciu a podvodné správanie sa zastaviť, maximálne zvýšenie miery transparentnosti všetkých procesov, tak ako to žiada aj uznesenie za ktoré hlasoval.

Viac..  Diskusia: Európa v klimatickej pohotovosti - Ako prispievame k riešeniu ekologickej krízy?

Európsky parlament zároveň vyzýva na celý rad opatrení, ktoré by efektivitu pri nakladaní s finančnými prostriedkami mali zvýšiť. Ide najmä o tresty v podobe zastavenia vyplácania platieb, ale aj posilnenie dohľadu a ochranu oznamovateľov takejto činnosti.

 „Európska únia nie je a nemôže byť policajtom. Členské štáty by si mali sami zvážiť, či je lepšie nechať rozkrádačom voľnú ruku, alebo s prostriedkami nakladať efektívne pre prospech všetkých. Práve Slovensko je, žiaľ, príkladom, ako sa to robiť nemá. Po tom, ako Ficova vláda v roku 2006 zmenila štruktúru rámca ich čerpania, sme sa dostali na chvost rebríčka členských krajín,“  uzatvára Štefanec s tým, že je našej vláde, ktorú cestu si vyberie.

O ram

Avatar

Odporúčame pozrieť

stefanec

Ivan Štefanec: Postavenie novinárov v EÚ sa v posledných rokoch zhoršilo, musíme ich viac chrániť

Videoblogy europoslancov, poslancov a analytikov nájdete TU. Zdieľaj článok na Facebooku Počet videní: 146 Viac..  …