Separatisti tlačia na Kyjev, aby do 24 hodín schválil územie ich hraníc

ukrajina
PHOTO: Ilustračné Flickr.

KYJEV -Separatisti chcú, aby Kyjev vymedzil územie Donbasu, na ktoré sa v súlade s minskými dohodami bude vzťahovať zvláštny samosprávny režim. Podľa agentúry TASS to prehlásil predstaviteľ doneckých vzbúrencov Denis Pušilin. Pokiaľ sa tak nestane, ukrajinská vláda ukáže nezáujem o dodržiavanie mierových dohôd.

Územie, ktoré vztýčila ukrajinská Rada národnej bezpečnosti a obrany (SNBO), musí teraz posúdiť parlament.

“Dohoda má jasný chronologický postup. Podľa neho by mala Najvyššia rada (ukrajinský parlament) do 14. marca prijať zoznam oblastí v Donbase, ktorých sa bude týkať zvláštny status,” povedal predstaviteľ doneckých vzbúrencov Denis Pušilin.

24 hodín

“Kyjev má 24 hodín, aby svoje záväzky splnil. Pokiaľ zmienené rozhodnutie do 24 hodín nebude prijaté, celý svet uvidí, že Kyjev nemieni dodržiavať itinerár dohodnutý v Minsku,” dodal Pušilin.

V noci zo štvrtka na piatok SNBO informovala o tom, že v súlade so septembrovými mierovými dohodami z Minska vymedzila v rámci povstaleckých republík v Doneckej a Luhanskej oblasti územia, ktoré dostanú širokú mieru autonómie.

Záležitosťou sa teraz budú zaoberať poslanci, pretože rozhodnutie Rady národnej bezpečnosti a obrany musí schváliť ukrajinský parlament. Do platnosti vstúpi po podpise prezidenta.

Viac..  Od 19. apríla by sa mohli otvoriť prevádzky, v ktorých si ľudia nebudú musieť dávať dole respirátor

Autonómia pre vybrané oblasti

Zvláštny status dáva povstaleckým zónam značnú správnu autonómiu vrátane neodvolateľnosti zvolených poslancov, vytvárania vlastných bezpečnostných zložiek a prednostného financovania z centra. Počíta aj s amnestiou pre účastníkov bojov a zaručuje obyvateľom vzbúreneckých oblastí právo využívať ruštinu vo verejnom živote.

Na východe Ukrajiny momentálne platí prímerie, ktoré bolo vo februári vyjednané. Na presadzovanie pokoja zbraní dohliada Organizácia pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE).

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk.

O ram

Avatar

Odporúčame pozrieť

Zelenskyj

Zelenskij chcel telefonovať s Putinom, na žiadosť o rozhovor nedostal z Kremľa odpoveď

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskij sa chcel telefonicky spojiť s ruskou hlavou štátu Vladimirom Putinom, aby …