8 základných informácií o Európskom parlamente

parlament
Európsky parlament. PHOTO: Flickr.

Na počiatkoch európskej integrácie bol Európsky parlament len poradným orgánom, no dnes má rozhodujúce slovo pri prijímaní takmer všetkej európskej legislatívy. Je jedinou priamo volenou európskou inštitúciou a pracuje v 24 úradných jazykoch. Odráža politickú rozmanitosť celej EÚ a politické preferencie jej občanov.

Európsky parlament je pre EÚ takzvaným “spoluzákonodarcom”. Znamená to, že o legislatívnych návrhoch rozhoduje spoločne s Radou EÚ, v ktorej sú zastúpení ministri členských štátov.

Európski poslanci sa pravidelne stretávajú a radia s národnými poslancami.

Parlament už dlhý čas propaguje európsky register transparentnosti. Ide o verejne prístupný zoznam lobistických a iných organizácií, ktoré sa snažia ovplyvňovať rozhodovanie na európskej úrovni.

Spoločne s vládami členských krajín rozhoduje Parlament o európskom rozpočte. Okrem toho vykonáva aj dohľad nad jeho čerpaním.

Viac..  Prvá Správa o strategickom výhľade: Cesta k odolnejšej Európe

Každý päť rokov si Európania volia nových europoslancov. Pri eurovoľbách sa každá krajina riadi vlastnými volebnými zákonmi. Napríklad takí Estónci môžu hlasovať elektronicky.

Poslanci v Európskom parlamente nezasadajú podľa krajiny, z ktorej pochádzajú, ale podľa svojej politickej príslušnosti.

Európsky parlament neustále sleduje a podporuje demokraciu a dodržiavanie ľudských práv po celom svete. Do viacerých krajín vysiela svoje delegácie, ktoré tu dohliadajú na priebeh volieb. Tých, ktorí sa pričiňujú o obranu ľudských práv, každoročne odmeňuje Sacharovovou cenou.

Európsky zákonodarný zbor funguje v 24 úradných jazykoch EÚ. Občania tak môžu ľahšie sledovať, o čom sa práve rozhoduje.

O ram

Avatar

Odporúčame pozrieť

Europoslanci chcú zabitie Chovanca dotiahnuť do europarlamentu. Podľa Korčoka ešte nevieme, či bude do vyšetrovacieho tímu zapojený aj slovenský expert

Podľa slov ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí Ivana Korčoka ešte nevieme, či bude do …