Federica Mogherini. PHOTO: © European Union 2015

Európska armáda: Bláznovstvo, alebo nevyhnutnosť? Europoslanci si skočili do vlasov

Federica Mogherini. PHOTO: © European Union 2015
Federica Mogherini. PHOTO: © European Union 2015

V Európskom parlamente sa viacerí poslanci vyjadrili k zahraničnej a obrannej politike, ktorú v súčasnosti ovplyvňujú viaceré konfliktné oblasti. Niektorí zdôraznili potrebu európskej armády. Nie všetci sú týmto postupom nadšení, pričom sa odvolávajú na sľub Európskej únie o tom, že pri riešení konfliktov nebude zvýrazňovať silu.

“Všetko sa mení a my sme sa takisto výrazne zmenili. Ak sa Európe nepodarí vyriešiť náročné krízy a výzvy, ktoré sa objavujú v tesnej blízkosti jej hraníc, nemôže byť dôveryhodným medzinárodným hráčom, k čomu Európsku úniu správne vyzýva aj správa Európskeho parlamentu,” povedala Federica Mogherini, vysoká predstaviteľka Únie pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku.

Vyjadril sa aj slovenský europoslanec Eduard Kukan z Európskej ľudovej strany: Medzinárodná scéna je premenlivá, objavujú sa bezpečnostné hrozby počnúc dlhodobými vojenskými konfliktami až k rýchlemu nárastu autoritatívnych režimov a extrémizmu. Tvrdé kroky EÚ sú jedinou cestou, ktorá môže riešiť nespočetné hrozby pod našimi oknami.”

“Keď Európa čelí konfliktom na východe a juhu, môže sa znovu objaviť myšlienka európskej armády, čo ja ako federalistka vítam. Zďaleka to nie je hotová vec, pretože väčšina štátov sa zdráha investovať do zahraničnej bezpečnostnej a spoločnej bezpečnostnej a obrannej politiky, aby tieto koordinovali vojenské jednotky,” prezentovala Ana Gomes zo Progresívnej aliancie socialistov a demokratov.

Viac..  Pravidlá EÚ budú vyžadovať viac daňovej transparentnosti od nadnárodných spoločností

Na tento výrok reagoval Elmar Brok z Európskej ľudovej strany:Návrh na európsku armádu je vizionárskym cieľom. Členské štáty vynakladajú na obranu v porovnaní s Rusko trojnásobok a majú viac vojakov ako Spojené štáty. Ale sú oveľa menej akcieschopné. Naši daňovníci majú právo – cez európske spoločné pôsobenie – vynakladať na armádu menej zdrojov a čakať viac výsledkov.”

Nie všetci sú otvorení k vízii európskej armády. Zahraničná politika a nedajbože európska armáda sú najväčším bláznovstvom,” povedal Bill Etheridge zo Skupiny Európa slobody a priamej demokracie. Pridal sa k nemu Javi López z Progresívnej aliancie socialistov a demokratov: “Potrebujeme obnovenú obrannú politiku, ktorá bude praktickejšia a ambicióznejšia, no zároveň musíme pripomenúť, že EÚ jasne rozhodla, že nebude zdôrazňovať využitie sily.”

Viac sa dozviete v priloženom videu:

O vik

Avatar

Odporúčame pozrieť

kukan

Kukan: Pôsobenie SR v zahraničnej politike v roku 2020 prispelo pozitívne k postaveniu Slovenska vo svete a v Európe

Celkové pôsobenie SR v oblasti zahraničnej politiky v roku 2020 prispelo pozitívne k postaveniu Slovenska …