EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / KOMENTÁRE A ANALÝZY / Ľubomír Galko: Spoločná armáda EÚ – reálna možnosť alebo nie?
galko
Ľubomír Galko, podpredseda SaS. PHOTO: archív SaS.

Ľubomír Galko: Spoločná armáda EÚ – reálna možnosť alebo nie?

galko
Ľubomír Galko, exminister obrany a podpredseda SaS. PHOTO: redakcia/ĽG.

Predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker v sobotu 7. marca v rozhovore pre nemecký denník Welt am Sonntag uviedol, že vo svetle krízy na Ukrajine potrebuje únia získať na serióznosti a prestíži. Spoločná armáda EÚ by podľa jeho slov pomohla budovať spoločnú zahraničnú a bezpečnostnú politiku a umožnila prevziať zodpovednosť Európy za dianie vo svete.

Nemala by však podľa neho súťažiť s NATO, no radšej viesť k “intenzívnejšej spolupráci pri vývoji a nákupe vojenských zariadení a výraznému šetreniu nákladov”

“Európa dramaticky stratila prestíž. Dokonca aj v zahraničnej politike nás, zdá sa, nie je možné brať vážne. Vojenská reakcia je vždy zlá, je však uznaním, že diplomacia a politika zlyhala. Spoločná armáda Európanov by navyše v Rusku vzbudila dojem, že sme seriózni vo veci dodržiavania hodnôt EÚ,” povedal Juncker pre Welt am Sonntag.

Reakcie na seba nenechali dlho čakať.

Nemecká ministerka obrany Ursula von der Leyenová sa pridala k Junckerovi. Podotkla však, že to zrejme nie je otázka blízkej budúcnosti.

Naopak, predstaviteľ euroskeptickej Strany nezávislosti Veľkej Británie (UKIP) Mike Hookem vyhlásil, že spoločná armáda EÚ by bola pre Britov tragédiou. „Videli sme ten bordel, aký Únia urobila v eurozóne,“ povedal pre Guardian. „Teraz jej máme veriť, že bude schopná ochrániť naše ostrovy?“

Zareagovalo aj Rusko. Vplyvný člen ruskej Dumy Franc Klincevič vyjadrenie Junckera označil za provokáciu a návrat do nukleárnych čias. Brusel sa podľa neho pokúša o vytvorenie novej Varšavskej zmluvy.

Námestník ministra zahraničných vecí Alexej Meškov prehlásil, že Moskva by chcela vedieť, o čo ide, pretože za posledných 30 rokov hovorili európski politici o tejto téme na rôznych úrovniach. A predseda zahraničného výboru hornej komory ruského parlamentu Konstantin Kosačev vyhlásil, že myšlienka na vytvorenie armády EÚ je “sporná” a mohla by byť čiastočne pozitívna iba vtedy, ak by sa EÚ vzdala “ochranného bezpečnostného dáždnika NATO”.

Postoj SaS

Viac..  Robert Fico od summitu o rovnakej kvalite potravín očakáva dve veci

Strana Sloboda a Solidarita je často a neprávom  označovaná za euroskeptickú stranu. My sa pokladáme za eurorealistov, nie euroskeptikov. Nie sme proti EÚ, ale sme za jej zásadné reformy, odbyrokratizovanie a dodržiavanie pravidiel. A sme za spoluprácu a aj integráciu – tam, kde to má zmysel. A práve oblasť vonkajšej bezpečnosti je jedna z oblastí, kde určitá integrácia v rámci EÚ nemusí byť na škodu a pozitíva môžu prevládať.

Technická realizácia v tejto oblasti však môže byť zložitá. Jedným z riešení by bola integrácia vybraných zložiek armád, teda nie vytvorenie nejakého molochu. Spoločná armáda by mohla vzniknúť napríklad postupným zlúčením všetkých síl rýchlej reakcie, ktoré už dnes jednotlivé štáty pripravujú. V rámci bojových skupín by tak došlo k zlúčeniu a podliehali by európskemu veleniu. Špecializované činnosti a krízový manažment by mohli zostať v kompetencii jednotlivých štátov.

Spoločná armáda ako konkurencia NATO?

Nie, spoločná armáda by naozaj nemala byť priamou konkurenciou NATO, ale mohla by NATO efektívne dopĺňať. A som presvedčený, že už len jej vznik a existencia by dokázala tlmiť niektoré možné nepokoje v európskom priestore. Práve mnohé európske štáty sú často kritizované za nedostatočný záujem o obranu a jej financovanie, takže spoločná armáda by naopak mohla NATO nepriamo posilniť. Zároveň by sa v niektorých prípadoch mohla stať pre európskych predstaviteľov vhodnejšou alternatívou pre vojenské konanie, keďže prítomnosť USA pri akciách NATO často polarizuje vybrané skupiny obyvateľstva v niektorých európskych krajinách.

Navyše  to, že by pri spoločných akvizíciách, vývoji a výskume mohlo prísť k úspore, si myslím rovnako ako Juncker. Tu by „konkurencia NATO“ mohla len napomôcť.

Je ten správny čas?

O Ľubomír Galko

Ľubomír Galko
Ľubomír Galko - exminister obrany, tímlíder SaS pre vonkajšiu a vnútornú bezpečnosť, poslanec NR SR.

Odporúčame pozrieť

Slovensko

Kiska, Fico a Danko o zahranično-politickej budúcnosti Slovenska

BRATISLAVA / Na bratislavskom hrade sa v pondelok začalo stretnutie troch najvyšších ústavných činiteľov. Prezident Andrej …