klus
Politológ Martin Klus. PHOTO: Redakcia/MK.

Martin Klus: Možno 20 rokov slovensko-maďarských vzťahov označiť za priateľstvo?

klus
Martin Klus, politológ a expert SaS pre zahraničnú politiku a politický systém. PHOTO: Redakcia/MK.

Dnes si pripomíname 20. výročie dôležitého momentu dejín spolunažívania Slovákov a Maďarov. Nebolo veľa vecí v oblasti zahraničnej politiky Slovenskej republiky, na ktoré by mohli byť občania hrdí v rokoch tretej vlády Vladimíra Mečiara. Zmluva o dobrom susedstve a priateľskej spolupráci medzi Slovenskou republikou a Maďarskou republikou podpísaná 19. 3. 1995 bola svetlou výnimkou. V čase prehlbujúcej sa izolácie Slovenska bolo jej prijatie významným krokom smerom k upokojeniu osobných i politických animozít na oboch stranách Dunaja, resp. získaním istej formy rešpektu novovzniknutej Slovenskej republiky ako seriózneho partnera.

Aké však skutočne boli dve desaťročia deklarovaného priateľstva a spolupráce medzi našimi krajinami? Celkom zodpovedne môžme povedať, že sme v nich zažili, podobne ako v manželstve, aj dobré, aj zlé chvíle. Medzi tie druhé môžme rozhodne zaradiť kauzy tipu „futbal“ v Dunajskej Strede, „občianska návšteva“ maďarského prezidenta, „samozbitie“ maďarskej študentky v Nitre, prijímanie „tabuľkových“ zákonov, či tých, ktorí najprv vydávajú zvláštne preukazy a nakoniec rozdávajú občianstva. Boli tu tiež rôzne viac, či menej významné formy provokácii v menšinovej samospráve, či prostredníctvom rôznych občianskych združení a iniciatív, resp. politických strán v oboch krajinách. O niektorých dokonca môžme povedať, že ak by neexistovali susedné krajiny, ich politický potenciál by bol pravdepodobne výrazne menší, ak nie vyčerpaný.

Viac..  Europoslanec Michal Wiezik podrobne o stratégii z farmy na stôl: Používanie pesticídov sa zníži o 50%

Na druhej strane tu máme rôzne kultúrne, spoločenské, akademické, športové, či iné formy občianskej spolupráce, ktoré nemožno označiť inak ako pozitívne. Spoločný vstup do Európskej únie, zdieľanie tzv. štyroch slobôd a schengenskej slobody, prinieslo nové, nebývalé možnosti. A práve tieto sú bez ohľadu na trvalé rozdielne vnímanie viacerých spoločných historických udalostí či osobností, základom budúceho prirodzeného priateľstva a partnerstva medzi našimi krajinami a ich občanmi. Zmluva dáva základ po storočiach viac, či menej komplikovaného spolunažívania hľadať to čo nás spája, nie rozdeľuje, preto ju v takomto duchu treba  po rokoch bez predsudkov k osobám, či okolnostiam okolo jej vzniku chápať.

Komentár pripravil Martin Klus, politológ a expert SaS pre zahraničnú politiku a politický systém.

O ram

Avatar

Odporúčame pozrieť

nicholsonova

Ďuriš Nicholsonová o Martinovi Klusovi ako novom podpredsedovi SaS: Je to dobrá správa pre liberálnych voličov na Slovensku

Novým podpredsedom vládnej strany Sloboda a Solidarita (SaS) sa stal Martin Klus, ktorý v súčasnosti pôsobí …