EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE ŠTATISTIKY EUROPOSLANCOV PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / EKONOMIKA / Ivan Štefanec: Pred slovenských dopravcov chcú postaviť novú železnú oponu
Ivan Štefanec
Ivan Štefanec. PHOTO: © European Union 2015.

Ivan Štefanec: Pred slovenských dopravcov chcú postaviť novú železnú oponu

Ivan Štefanec
Ivan Štefanec. PHOTO: © European Union 2014 EP.

Poslanec Európskeho parlamentu Ivan Štefanec (nezávislý, EĽS) kritizuje zákon, ktorý ukladá zahraničným autodopravcom vyplácať šoférom kamiónov minimálnu mzdu podľa miestnej legislatívy pokiaľ sa nachádzajú na území Nemecka. Legislatíva vstúpila do platnosti 1. januára 2015 a môže spôsobiť závažné ekonomické problémy, alebo aj krach veľkého množstva malých prepravcov z krajín strednej a východnej Európy, vrátane Slovenska.

„Minimálna mzda je v Nemecku 8,5 EUR za hodinu, pričom na východ od jeho hraníc klesá úmerne s výkonom ekonomiky. Hoci opatrenie na prvý pohľad pomôže vodičom, opak je pravdou, pretože len veľmi málo špeditérskych spoločností z Poľska, Slovenska, Rumunska, alebo Maďarska si ju bude môcť dovoliť vyplácať. Následkom bude krach malých lokálnych firiem, ktoré majú typicky päť až desať vozidiel a nástup veľkých nadnárodných spoločností,“ myslí si Štefanec.

Viac..  Od januára vstupujú do platnosti ďalšie opatrenia na posilnenie transparentnosti eurofondov

Rovnaké stanovisko zastávajú aj zväzy autodopravcov a Stále zastúpenie SR pri EÚ.

„Našou spoločnou snahou by malo byť posilňovanie malého a stredného podnikania, nie jeho cielená likvidácia. Okrem toho je aplikácia nemeckého práva na cudzích štátnych príslušníkov, ktorí majú pracovný kontrakt v inej krajine v rozpore s pravidlami Jednotného trhu a kladie na východnú hranicu Nemecka de facto novú ekonomickú železnú oponu,“ uvádza Štefanec.

Slovenský europoslanec spolu s kolegami z ďalších dotknutých krajín iniciuje na pôde Európskeho parlamentu kroky, ktoré majú smerovať k prešetreniu nemeckej legislatívy.

O ram

Odporúčame pozrieť

Stefanec

Ivan Štefanec: Posunuli sme sa o krok bližšie k lacnejšej energii pre všetkých

Európsky parlament dnes schválil balík legislatívnych opatrení, ktoré prispejú k budovaniu Energetickej únie, zníženiu cien energií …

  • Čo keby sa na to pozrelo aj opačne – v čom je nemecký šofér lepší ako slovenský? Veď na nemeckých cestách vykonávajú rovnakú prácu. A prečo by teda nemal mať rovnakú mzdu.
    Ono je to celkovo ďaleko širšie: v čom je nemecký robotník v automobilke VW lepší ako v slovenskej VW a má ďaleko lepší plat. A môžme pokračovať cez celé spektrum.
    A ešte jedno nerovnocenné porovnanie: V čom je slovenský euro poslanec lepší ako slovenský robotník? A má podstatne lepší plat.