EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / ČO NOVÉ VO SVETE / Čo nové vo svete? Prinášame vám prehľad uplynulého 12. týždňa 2015

Čo nové vo svete? Prinášame vám prehľad uplynulého 12. týždňa 2015

zemeguľa
PHOTO: Flickr.

USA

Minulý týždeň sa uskutočnilo zasadnutie amerického FED – u. Ten, podľa očakávaní, pristúpil k vypustenia slova „trpezlivý“ zo svojho slovníka. Zároveň však znížil predikcie týkajúce sa rastu ekonomiky a inflácie za oceánom. “Zvyšovanie sadzieb bude preto postupné a podmienené rastom na pracovnom trhu a posunutím sa inflácie bližšie k cieľovým 2 %. Trhy ale vyhodnotili tieto vyjadrenia za viac holubičie ako bolo očakávané, čím sa odložilo aj prvé možné zvýšenie sadzieb za Atlantikom z júna na september”, uviedol analytický tím Poštovej banky. Ani silný dolár nehrá v tomto smere Federálnemu rezervnému systému do karát. Práve jeho vplyvom totiž export oslabil a vznikajú obavy z jeho stagnácie.

GRÉCKO

Grécko musí spolupracovať s veriteľmi a zvýšiť ich dôveru v grécke reformy. Uviedol to rakúsky minister financií Schelling. Ten v súčasnosti vidí dva hlavné problémy. Prvým je problém dôvery voči Grécku, pretože Atény menia to, o čom bolo rozhodnuté zo dňa na deň. Druhým problémom je to, že európski lídri nedostávajú fakty a údaje. Je preto veľmi ťažké rozhodovať sa na základe takpovediac ničoho. Podľa jeho slov nájde Grécko len veľmi málo spojencov v Európe v prípade potreby tretieho balíka pomoci, ak nezvýši úsilie smerujúce k splneniu podmienok súčasného programu. Podľa Schellinga Grécko súhlasilo s tým, že nebude schvaľovať v parlamente zákony, ktoré sa najprv neodsúhlasia. Robí to však opakovane. Napríklad v sobotu grécky parlament schválil zákon, ktorý výrazne znižuje pokuty pre občanov, ktorí štátu dlhujú na daniach. Daňové nedoplatky v spomenutej južanskej krajine podľa gréckej vlády dosahujú sumu 76 mld. EUR, čo predstavuje hodnotu približne 42 % HDP. Vládny kabinet však predpokladá, že dodatočne vybrať bude možné len 8,9 mld. EUR. Odlev vkladov v gréckych bankách dosiahol len počas jedného dňa uplynulého týždňa údajne približne 300 mil. EUR. Je to najvýraznejší jednodňový pokles vkladov od 20. februára, kedy dohoda Grécka s partnermi z eurozóny odvrátila kolaps bankového systému. Počas decembra a januára z gréckeho bankového systému odišlo 16 mld. EUR. Pod tento vývoj sa podpisuje neistota týkajúca sa nedostatočného pokroku v rokovaniach medzi Gréckom a veriteľmi. V súvislosti s touto problematikou sa čoraz viac spomína zavedenie kapitálových kontrol. Eurozóna pomaly stráca trpezlivosť. Veritelia totiž nie sú spokojní s tempom a (ne)napredovaním v otázke problémovej južanskej krajiny.

Viac..  Čo nové vo svete? Prinášame vám prehľad uplynulého 36. týždňa 2017

RUSKO

Ruská ekonomika sa naďalej oslabuje. Vyplýva to z najnovších kľúčových ekonomických ukazovateľov zverejnených za február. Pokles tržieb maloobchodu, reálnych miezd a rastúca nezamestnanosť poukazujú na rýchly pokles ekonomiky. Ruské maloobchodné tržby sa vo februári medziročne znížili o – 7,7 % a reálne mzdy klesli o – 9,9 %. Vo februári pokračoval aj pokles kapitálových investícií ruských firiem, ktoré oproti rovnakému mesiacu vlaňajška oslabili o – 6,5 %. Februárová nezamestnanosť stúpla na 5,8 % z januárových 5,5 %.

MAĎARSKO

Medzinárodná ratingová agentúra Standard & Poor’s [S&P] zlepšila Maďarsku rating dlhodobých záväzkov v zahraničnej a domácej mene na stupeň BB+ z úrovne BB a potvrdila krajine rating krátkodobých záväzkov v zahraničnej a domácej mene na úrovni B. Zvýšenie ratingu odzrkadľuje názor agentúry, že Maďarsko je menej zraniteľné vonkajšími šokmi a že jeho ekonomický rast a perspektíva stavu verejných financií sa zlepšuje. S&P teraz očakáva, že maďarská ekonomika bude v rokoch 2015 až 2017 ročne reálne rásť o zhruba 2,5 % a že vláda krajiny sa v tomto roku priblíži k svojmu cieľu, v rámci ktorého chce dosiahnuť deficit verejných financií na úrovni 2,4 % HDP.

ČESKÁ REPUBLIKA

O ram

Odporúčame pozrieť

zemegula

Čo nové vo svete? Prinášame vám prehľad uplynulého 36. týždňa 2017

EKONOMIKA EUROZÓNY V 2. KVARTÁLI ŠLIAPLA NA PLYN EUROZÓNA: Štatistický úrad EÚ Eurostat uplynulý týždeň …