Denis Mukwege
Denis Mukwege. PHOTO: © European Union 2015 EP.

Denis Mukwege: Spoločnosť sa musí zmobilizovať a poraziť zlo

Denis Mukwege
Denis Mukwege. PHOTO: © European Union 2015 EP.

Na pôdu Európskeho parlamentu zavítal konžský gynekológ a držiteľ Sacharovovej ceny za rok 2015 Denis Mukwege. Toto ocenenie mu bolo udelené za jeho starostlivosť o obete sexuálneho násilia, ktoré sa v tamojších konfliktoch používa ako zbraň. Cieľom jeho návštevy bola debata v podvýbore pre ľudské práva. Jej témou bolo nielen násilie páchané na ženách ale aj blížiace sa voľby v Demokratickej republike Kongo a budúcnosť tejto krajiny.

Denis Mukwege obdivuje odvahu týchto žien, ktoré sa stali obeťami znásilnenia. “Keď sa pozerám smerom do budúcnosti Konga, neviem si ju predstaviť bez týchto žien – aktivistiek, ktoré utrpeli skutočné zverstvá.” hovorí. Zároveň vyzýva k jednote vo svojej krajine: “Keď v spoločnosti existuje zlo, spoločnosť sa musí zmobilizovať a poraziť ho.”

60-ročný gynekológ Denis Mukwege je medzinárodne uznávaným odborníkom v oblasti liečenia patologických a psycho-sociálnych následkov sexuálneho násilia. V roku 1998, keď sa v Konžskej demokratickej republike začala vojna, založil v meste Bukavu nemocnicu Panzi, kde sa dodnes stará o obete znásilnení.

Viac..  Do systému eHranice sa môžu občania zaregistrovať 30 dní pred príchodom na Slovensko

Európsky parlament udeľuje toto prestížne ocenenie každoročne od roku 1988 jednotlivcom alebo organizáciám bojujúcich za ľudské práva a základné slobody. Minulý rok bola táto cena udelená mladej Pakistanke Malale Yousafzai za jej snahy o vzdelávanie dievčat.

O ram

Avatar

Odporúčame pozrieť

europsky parlament

PREHĽAD: Toto je program europarlamentu, riešiť bude najmä voľbu ombudsmana a závery európskeho summitu

Počas decembrového plenárneho zasadnutia bude udelená Sacharovova cena. Poslanci budú hlasovať o novom ombudsmanovi, rokovať …