Obama je pre USA väčšou hrozbou než Putin, tvrdia republikáni

obama
Americký prezident Obama. PHOTO: Flickr.

WASHINGTON – Prezident Barack Obama predstavuje pre Spojené štáty väčšiu hrozbu než šéf Kremľa Vladimir Putin. Myslia si to republikánski voliči, z ktorých viac než tretina označila v prieskume agentúry Reuters prvého muža svojej krajiny za bezprostrednú hrozbu.

Republikáni dlhodobo útočia najmä na Obamovu zdravotnícku či imigračnú reformu, konkrétne výhrady však súčasťou prieskumu neboli. Podľa niektorých analytikov môže atmosféra obáv spoluurčiť dopad prezidentskej kampane pred voľbami na budúci rok.

Polarizácia politickej scény

Američania v ankete odpovedali na otázku, ktorí ľudia, organizácie či štáty predstavujú pre ich krajinu hrozbu. Obama je podľa 34 percent republikánskych voličov bezprostredným ohrozením krajiny. Ruského prezidenta, ktorého vzťahy s Washingtonom sú kvôli ruskej agresii na Ukrajine blízko napätiu z dôb studenej vojny, takto označilo o deväť percent republikánov menej. Ďalšie dve percentá za ním skončil sýrsky vodca Bašár Asad, ktorý vedie občiansku vojnu proti opozícii.

Niektorí analytici tvrdia, že tento výsledok nie je nijak prekvapivý a odpovedá polarizácii americkej politickej scény, kde sa pri moci striedajú zástupcovia dvoch strán.

Obamove reformy

“Je normálne, že sa objavujú tendencie démonizovať človeka, ktorý je v (prezidentskom) úrade,” povedal Reuters sociológ Barry Glassner, ktorý dlhodobo skúma nálady americkej spoločnosti. Vyvolávanie obáv z toho, kam môže krajinu doviesť opozícia, bude podľa neho jedným zo základných kameňov kampane pred prezidentskými voľbami.

Viac..  Novoročné pozdravy od Putina dostali len traja politici z EÚ

Republikáni dlhodobo tvrdo kritizujú najmä Obamovu reformu systému zdravotného poistenia či ústretové opatrenia smerom k prisťahovalcom, prekážajú im aj plány na nové dane.

Boja sa Kim Čong-una

Podľa prieskumu, ktorý pre Reuters uskutočnila agentúra Ipsos na vzorke viac než 2 000 voličov oboch strán, obyvatelia USA sa najviac obávajú možných teroristických útokov.

Islamský štát vníma ako bezprostrednú hrozbu 58 percent z nich, zatiaľ čo Al-Káidu 43 percent. Kybernetických útokov sa bojí 39 percent Američanov, rizika spojeného s obchodom s drogami vníma ako bezprostredné ohrozenie tretina ľudí. Medzi lídrami cudzích krajín je za najväčšiu hrozbu pre USA považovaný severokórejský diktátor Kim Čong-un s 34 percentami.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk.

O ram

Avatar

Odporúčame pozrieť

Novoročné pozdravy od Putina dostali len traja politici z EÚ

Maďarský premiér Viktor Orbán, bývalý predseda talianskej vlády Silvio Berlusconi a niekdajší nemecký kancelár Gerhard …

Consent choices