Euro aj uplynulý týždeň so ziskom

euro
PHOTO: Flickr.

Vývoj kráľovského menového páru uplynulý týžddeň ovplyvňovali hlavne vyjadrenia členov amerického Fed – u. Už v pondelok si euro k svojej otváracej úrovni 1,0820 EURUSD pripísalo do záveru obchodovania 1,6 % a deň uzavrelo na 1,0945 EURUSD. Vyjadrenia dvoch členov spomenutého Fed – u o budúcnosti menovej politiky za oceánom boli v pondelok menej jastrabie ako zvyčajne. V utorok ale naša mena časť ziskov zmazala. “Spotrebiteľské ceny v USA síce medziročne stagnovali, no trh očakával za február ich pokles. Dolár pozitívne zasiahli aj správy o počte predaných domov. Ten totiž v druhom mesiaci tohto roka výrazne vzrástol. Aj vplyvom týchto správ uzavrelo euro deň na úrovni 1,0925 EURUSD”, uviedol analytický tím Pošovej banky.

V stredu sa ale vrátilo k zisku. Podporili ho údaje z najväčšej európskej ekonomiky – Nemecka. Index podnikateľskej dôvery v nemeckú ekonomiku, ktorý zostavuje mníchovský inštitút Ifo, sa totiž zvýšil, čím boli pokorené aj očakávania trhu. V marci sa tak podnikateľská dôvera v krajine posilnila najvyššie od júla 2014. Doláru do karát nehrali ani údaje o tovaroch dlhodobej spotreby v USA. Výdavky na ne totiž výrazne poklesli. Súhrou týchto správ dokázala naša mena uzavrieť deň o štyri desatiny percenta silnejšia, na úrovni 1,0970 EURUSD.

Ďalšie vyjadrenia predstaviteľa amerického Rezervného systému sa vo štvrtok podpísali pod oslabenie sa eura. Podľa slov Lockharta sú mesiace jún, júl a september vhodné na prvé zvýšenie základných úrokových sadzieb. Tento pozitívny sentiment bol podporený najvyšším idexom PMI v službách od septembra 2014. Do tretice náladu doláru vylepšili aj údaje z amerického trhu práce, kde počet nových týždenných žiadateľov o podporu v 12. týždni tohto roka klesol. Kombinácia týchto správ spôsobila, že naša mena ukončila deň slabšia, na úrovni 1,0885 EURUSD.

Záver týždňa bol pokojný. Makroekonomický kalendár v eurozóne aj USA bol prázdny z pohľadu významných udalostí, ktoré by mohli ovplyvniť piatkový vývoj eura voči doláru. Naša mena sa väčšinu dňa držala v okolí svojej otváracej úrovne. S príchodom večera a po nepotvrdených informáciách o tom, že Grécko možno pristúpi k zavedeniu kapitálových kontrol sa spoločná mena eurozóny vyšplhala na svoje intradenné maximum 1,0950 EURUSD. Netrvalo dlho a vrátila sa približne tam, kde začínala.

Viac..  Martin Hojsík: Slabé ambície Slovenska pre boj za klímu môžu byť premrhanou príležitosťou na rozvoj krajiny

Obchodovanie tak uzavrela na úrovni 1,0890 EURUSD, teda len o 5 stotín percenta silnejšia voči svojmu americkému náprotivku. Za celý týždeň získala na sile 0,6 %. Uplynulý týždeň si euro pripísalo zisk aj voči českej korune. Naopak, voči poľskému zlotému a maďarskému forintu zaknihovalo straty. Česká koruna sa oslabila na piatkovú zatváraciu úroveň 27,484 EURCZK, maďarský forint sa zhodnotil v priebehu týždňa o 1,0 % na úroveň 300,27 EURHUF. Domáca mena Poliakov uzavrela týždeň na úrovni 4,0994 EURPLN.

Minulý týždeň zasadla maďarská MNB a česká ČNB

Minulý týždeň zasadla dvojica centrálnych bánk spomedzi tých, o ktorých vás pravidelne informujeme. V utorok, 24. marca 2015, o svojej menovej politike rozhodovala maďarská MNB. Centrálni bankári krajiny pristúpili podľa očakávaní k zníženiu základnej úrokovej sadzby. Tá sa znížila z 2,10 % na aktuálnych 1,95 %. Vo štvrtok, 26. marca 2015, zasadla aj česká ČNB. Úroková sadzba krajiny ostala v tomto prípade, podľa očakávaní, potvrdená na aktuálnej úrovni 0,05 %.

O ram

Avatar

Odporúčame pozrieť

europska centralna banka

Legislatíva na elimináciu používania najmenších euromincí je už podľa Kažimíra pripravená

Legislatíva na elimináciu používania najmenších euromincí je už podľa Národnej banky Slovenska pripravená. Centrálna banka …