Rodičia mnohokrát prispievajú k zneužívaniu detí na internete, tvrdí Monika Smolková

smolkova
Monika Smolková. PHOTO: Flickr/redakcia/reprofoto EP.

Ako členka Výboru pre kultúru a vzdelávanie vidí v školách nedostatočnú osvetu o zneužívaní detí prostredníctvom internetu. Rozprávali sme sa, ako môžeme ochrániť deti pred kybernetickou šikanou a zneužívaním.

Aká je situácia na internete v spojitosti so zneužívaním detí?

– Tejto téme venujem pozornosť už niekoľko rokov a bohužiaľ, musím konštatovať, že moderná IT doba, internet, sociálne siete a ich nástrahy sú pre detí veľkým rizikom. Deti a mládež nevedia mnohokrát rozpoznať riziko zneužitia ich osobných údajov a v dobrom úmysle zverejnia svoje údaje a fotografie, ktoré môžu byť ľahko zneužité. Preto je potrebná celospoločenská osveta o tejto problematike, ale aj cielená výchova v školách a v rodinách. Sexuálne zneužívanie a vykorisťovanie detí je závažným porušením ich základných práv, najmä práva detí na ochranu a starostlivosť.

Aké deti sú náchylnejšie na zneužitie cez internet?

– Štatistiky hovoria, že sú to maloleté deti zo sociálne slabšieho zázemia. Deti sa dajú zlákať na čokoľvek a pri absentujúcej kontrole dospelých sú mnohokrát obeťami zneužitia prostredníctvom internetu.

Kde je najviac sústredených informácií o deťoch?

– Sociálne siete umožňujú veľmi ľahký prístup k údajom o deťoch. Aj rodičia mnohokrát, v snahe pochváliť sa so svojimi ratolesťami, zverejnia fotografie svojich detí, ktoré sa následne sociálnymi sieťami šíria do celého sveta a môžu sa aj zneužiť, čo prax dokazuje.

Sú teda na vine aj rodičia?

– Mnohokrát áno, aj keď nie úmyselne. Potrebná osveta o tom, že internetové prostredie vystavuje deti špecifickému nebezpečenstvu je potrebná aj pre rodičov. Aj sloboda má svoje hranice, preto rodičia by mali deti chrániť v digitálnom svete a kontrolovať ich komunikáciu. Štatistiky hovoria, že až 80 % obetí sexuálneho zneužívania detí na internete má menej ako desať rokov.

Akú obranu proti tomu by ste zaviedli?

– Uvedomujem si, že internetizácia spoločnosti nemá hranice. Preto po výchove v rodine a v škole, musia svoj diel zodpovednosti vziať aj mimovládne organizácie a organizácie pracujúce s deťmi a mládežou. Boj proti závažným trestným činom, akými sú sexuálne vykorisťovanie detí a obrazové záznamy zneužívania detí si vyžaduje aj intenzívnejšiu kooperáciu členských štátov a väčšiu informovanosť medzi orgánmi činnými v trestnom konaní. Ani poskytovatelia internetových služieb nesmú pri tomto závažnom porušovaní práv detí ostať nečinné a musia spolupracovať s policajnými orgánmi a zabezpečiť rýchle a účinné odstránenie nelegálneho obsahu zneužívania detí na internete.

Na otázky spravodajského portálu EuropskeNoviny.sk odpovedala slovenská europoslankyňa Monika Smolková.

Viac..  M. Lexmann reaguje na stanovisko belgickej prokuratúry vo veci smrti J. Chovanca

O mve

Avatar

Odporúčame pozrieť

facebook

V. Bilčík: Prieskum o sociálnych sieťach potvrdil silné emócie ich užívateľov

Europoslanec Vladimír Bilčík (SPOLU / EPP) si nechal od agentúry 2muse  koncom novembra spraviť reprezentatívny prieskum. …

Consent choices