EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE ŠTATISTIKY EUROPOSLANCOV PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / KOMENTÁRE A ANALÝZY / Miroslav Homola: Zákon o spravodajských službách – Caret periclo…
Miroslav Homola
Miroslav Homola, bývalý príslušník bezpečnostných zložiek.

Miroslav Homola: Zákon o spravodajských službách – Caret periclo…

Miroslav Homola
Miroslav Homola, príslušník bezpečnostných zložiek. PHOTO: Veronika Tóthová.

Návrh novely zákona o spravodajských službách neprináša len avizovanú zmenu názvu zo Slovenskej informačnej služby na Úrad civilného spravodajstva (ÚCS), ale aj prezentovanú zmenu znaku ÚCS. Možno by občan demokratickej spoločnosti čakal výraznejšie zmeny v tak dôležitom zákone o spravodajských službách. Minimálne tí, ktorí v bezpečnostnej oblasti pôsobia alebo pôsobili, ich očakávali.

Už v úvode novely narážame na formuláciu „Činnosť spravodajskej služby je budovaná na princípoch profesionality a politickej neutrality“. Je to možné aj na Slovensku? Veď posledné roky nominantmi na post riaditeľa SIS boli ľudia priamo z politických strán a prichádzali z oblastí, ktoré so spravodajskou činnosťou nemajú nič spoločné.

Čiže ich súčasný „princíp profesionality“ je momentálne v priamom rozpore s „politickou neutralitou“… A to nie je všetko.

Pocit zvýšenej straníckej kontroly z pozície premiéra vlády je možné vycítiť aj z navrhovanej zmeny zákona, kde riaditeľ civilného spravodajstva zodpovedá za výkon svojej funkcie a za plnenie úloh úradu predsedovi vlády, ktorý môže riaditeľovi úradu vydávať príkazy. Rozdielnosť v pozíciách riaditeľa vojenského spravodajstva a riaditeľa ÚCS je daná priamo v zákone, kde riaditeľ VS sa zodpovedá ministrovi obrany a riaditeľ civilného spravodajstva predsedovi vlády.

Demokratická spoločnosť by už možno v tomto storočí očakávala aj iný systém parlamentnej kontroly v oblastiach výkonu spravodajskej činnosti a finančného rozpočtu ako v zákone uvádzaný bezzubý Osobitný kontrolný výbor NR SR. Alebo si snáď niekto pamätá, že by za roky pôsobenia tohto modelu Osobitný kontrolný výbor NR SR na kontrolu SIS, niečo vyšetril?

Systém práce spravodajských služieb spočíva v utajenom konaní, čo je samozrejme v rozpore s princípmi otvorenej spoločnosti. Možno pre tieto rozpory mohli autori zákona aplikovať legislatívne zmeny v oblastiach parlamentného dohľadu, transparentnosti činnosti spravodajských služieb a exekutívnej kontroly po vzore vyspelých západných spravodajských služieb fungujúcich v štátoch Európskej únie.

Vzorom by nám mohlo byť Nemecko alebo Holandsko, kde na úrovni parlamentnej kontroly spravodajských služieb existuje systém kombinácie parlamentného kontrolného výboru zostaveného z členov parlamentu a z členov expertnej kontrolnej komisie, v ktorej sú apolitickí odborníci..

Komentár pre spravodajský portál EuropskeNoviny.sk pripravil Miroslav Homola, príslušník bezpečnostných zložiek.

Viac..  Európsky parlament víta posun vo vyšetrovaní vraždy Kuciaka. Chce však vedieť viac

O Miroslav Homola

Odporúčame pozrieť

Premiér Fico: Potenciál individuálnych teroristických útokov je vysoký

BRATISLAVA / Potenciál individuálnych teroristických útokov je podľa premiéra Roberta Fica mimoriadne vysoký. Predseda vlády …