EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE ŠTATISTIKY EUROPOSLANCOV PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / POLITIKA / Tajné rokovania o TTIP znervózňujú aj európsku ombudsmanku
Emily O´Reilly. PHOTO: © European Union 2015

Tajné rokovania o TTIP znervózňujú aj európsku ombudsmanku

Emily O´Reilly. PHOTO: © European Union 2015
Emily O´Reilly. PHOTO: © European Union 2015

Európska ombudsmanka Emily O´Reilly uvítala najnovšie kroky, ktoré zaviedla Európska komisia na zvýšenie transparentnosti pri prebiehajúcich rokovaniach o Transatlantickej obchodnej a investičnej dohode (TTIP). Napriek tomu sa vyskytol problém pri zverejňovaní záznamov z niektorých rokovaní.

Na základe svojich vyšetrovaní vyzdvihla Emily O´Reilly aktívny prístup Komisie pri publikovaní TTIP dokumentov. Zároveň sa očakáva, že bude publikovaný ich komplexnejší zoznam. Komisia tiež naznačila, že sa naďalej snaží presvedčiť USA o potrebe väčšej transparentnosti obchodných rokovaní aj za účelom  získania väčšej dôvery.

Ombudsmanka sa začala TTIP venovať v júli 2014, pričom uskutočnila aj verejnú konzultáciu. V januári 2015 podala Komisii odporúčania, ktoré okrem iného obsahovali aj výzvu pre väčšiu transparentnosť pri rokovaniach, ktoré majú úradníci s obchodnými organizáciami, záujmovými skupinami či mimovládnymi organizáciami. Komisia však v odpovedi uviedla, že z dôvodu proporcionality nemá v súčasnej dobe v úmysle zverejniť práve tieto zápisy zo schôdzí. Tiež sa odvolávajú na ochranu údajov, ktorá bráni zverejniť mená účastníkov stretnutia bez ich súhlasu.

Viac..  F. Ružička: Musíme sa zamerať na odolnosť EÚ voči hybridným hrozbám

Ochrana osobných údajov by ale podľa ombudsmanky nemala byť používaná ako automatická prekážka verejnej kontroly lobistických skupín v súvislosti s TTIP. Táto námietka by sa dala riešiť jednoduchou cestou, a to tým, že by účastníci boli pred stretnutím oboznámení so zámerom zverejniť záznam z rokovania. Odpoveď Komisie by mala byť zverejnená v nasledujúcich týždňoch.

Emily O´Reilly uviedla: Komisia sa pozitívne zapojila pri zvyšovaní transparentnosti o rokovaniach TTIP. Aj napriek tomu je ešte v najbližších mesiacoch možné zvýšiť povedomie verejnosti o obsahu a dôsledkoch TTIP, zvlášť pri úplných zneniach stanovísk EÚ či USA. Chválim Európsky parlament a skupiny občianskej spoločnosti, ktoré sa tiež snažia o väčšiu transparentnosť. Teraz je na demokraticky zvolených zástupcoch, aby rokovali a v mene svojich voličov rozhodli o budúcnosti TTIP.”

O vik

Odporúčame pozrieť

Vybor EP

PREHĽAD: Toto je program europarlamentu, riešiť bude najmä ochranu online dát a cestná dopravu

Lepšie pracovné podmienky pre vodičov nákladných vozidiel a opatrenia na vytvorenie bezpečnejšieho online prostredia, plus …