EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE ŠTATISTIKY EUROPOSLANCOV PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / EKONOMIKA / Dlžíte nám 279 miliárd za nacistickú okupáciu, odkazujú Gréci Nemcom

Dlžíte nám 279 miliárd za nacistickú okupáciu, odkazujú Gréci Nemcom

tsiprasATÉNY – Gréci vyčíslili sumu, ktorú im dlží Nemecko v reparáciách za nacistickú okupáciu počas druhej svetovej vojny. Od Nemecka chcú 279 miliárd eur. Uviedol to námestník gréckeho ministra financií Dimitris Mardas.

Grécko vedie emotívnu kampaň požadujúcu vojnové odškodnenie už niekoľko desaťročí. Atény ale doteraz nevedeli vyčísliť celkovú sumu.

Premiér Alexis Tsipras obviňuje Nemecko za utrpenie, ktorému musia Gréci čeliť v náväznosti na jednanie medzi Gréckom a jeho medzinárodnými veriteľmi ohľadne splatenia dlhov.

Parlamentný výbor vznikol pred niekoľkými dňami a zaoberá sa aj otázkou splatenia takzvanej okupačnej pôžičky. Tú bezúročne získalo nacistické Nemecko od gréckej centrálnej banky. Podľa Mardasa je jej momentálna hodnota 10,3 miliardy eur.

Viac..  Znižovanie prídavkov na deti v Rakúsku sa dotýka aj slovenských opatrovateliek

Nemecko všetky snahy o odškodnenie odmieta s tým, že svoje záväzky už v minulosti splnilo. Napríklad v roku 1960 zaplatilo 115 miliónov nemeckých mariek (dnes 60 miliónov eur). Podľa Nemcov chcú grécki predstavitelia odpútať pozornosť od vážnych finančných problémov, ktorým krajina čelí.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk.

 

O ram

Odporúčame pozrieť

Grecko

Audítori EÚ: Programy makroekonomických úprav pomohli presadiť reformu a predísť bankrotu Grécka

Podľa novej správy Európskeho dvora audítorov programy makroekonomických úprav schválené pre Grécko po vypuknutí finančnej …

  • Operator bl

    No! Je to zaujímavé! Rusi, ktorým Nemci a spol. rozj..li pol krajiny, reparácie nežiadajú, ale prefíkané Grécke rite: áno!..

  • Stredoeuropan

    Mali by platit ti Nemci, ktori v r. 1933 boli plnoleti a volili nacistov, teda ti nad sto rokov. Pravda este by im bolo treba dokazat, ze osobne tych nacistov volili… Takze mozno by radsej Greci mali prestat vydierat.