Euro uzavrelo tretí týždeň v rade so ziskom

euro
PHOTO: Flickr.

“Euro sa uplynulý pondelok zo svojej otváracej úrovne 1,0889 EURUSD v priebehu dňa oslabilo na zatváracích 1,0833 EURUSD. Dolár totiž podporili údaje o osobných výdavkoch, ktoré vo februári mierne stúpli”, uviedol analytický tím Poštovej banky. Na nálade mu pridali aj vyjadrenia šéfky amerického Fed – u Yellenovej, ktorá podporila názor, že v neskoršej časti tohto roka pravdepodobne za oceánom dôjde k zvyšovaniu úrokových sadzieb.

V utorok na vývoj eura voči doláru pôsobili prebiehajúce rokovanie medzi Gréckom a jeho veriteľmi. Spoločná mena eurozóny sa ešte počas prvej polovice dňa prepadla z otváracej úrovne o vyše figúru k blízkosti úrovne 1,0700 EURUSD. Z tej sa do záveru obchodovania euro ešte mierne pozviechalo, no deň uzavrelo o takmer – 1 % slabšie, na hladine 1,0731 EURUSD. V stredu boli zverejňované dôležité makroekonomické dáta za oceánom. Zmena zamestnanosti ADP v marci tohto roka ostro podliezla očakávania trhu aj predošlú úroveň. Keďže pozitívny vývoj na americkom trhu práce je jedným z najdôležitejších predpokladov na prvé zvýšenie úrokových sadzieb v USA, stredajšie zverejnenie následne spôsobilo holubičie vyjadrenia jedného z predstaviteľov Fed – u ohľadom tejto otázky, čo poslalo dolár nadol.

Nepomohli mu ani zverejnenie indexu nákupných manažérov ISM, ktorý v minulom mesiaci zaknihoval najnižšiu hodnotu od mája 2013. Euro vplyvom týchto informácii ukončilo deň v zelených číslach, na úrovni 1,0763 EURUSD. Rast pokračoval aj vo štvrtok, kedy sa naša mena zhodnotila o vyše 1 %. Podporili ju náznaky, že rast americkej ekonomiky sa v prvom štvrťroku výrazne spomalil, čo by mohlo spôsobiť, že centrálna banka USA odloží spomínané rozhodnutie o začiatku zvyšovania úrokových sadzieb. Vplyvom týchto správ uzavrelo euro deň na úrovni 1,0880 EURUSD. Aj vo Veľkonočný piatok si pripísalo zisky, na úrovni 0,8 %. Podpísali sa pod to najnovšie zverejnené dáta spoza Atlantického oceánu. Tvorba pracovných miest v súkromnom sektore USA v marci totiž ani zďaleka nedosiahla predošlú a ani odhadovanú úroveň. To poslalo dolár nadol a euro na zatváracích 1,0969 EURUSD. Za celý týždeň získala naša mena na sile 0,8 %. Uplynulý týždeň euro zaknihovalo straty voči menám okolitých štátov. Voči maďarskému forintu sa oslabilo len nepatrne, o 4 stotiny percenta na piatkovú zatváraciu úroveň 299,09 EURHUF. Česká koruna sa v priebehu týždňa posilnila o 2 desatiny percenta na piatkových 27,445 EURCZK. Najvýraznejšiu stratu zaznamenala naša mena voči poľskému zlotému, a to na úrovni – 0,34 %. Domáca mena Poliakov uzavrela týždeň na úrovni 4,0753 EURPLN.

Viac..  Eugen Jurzyca: Nezabúdajme na konsolidáciu po kríze

Tento týždeň zasadá britská BoE

Vo štvrtok, 9. apríla 2015, bude o svojej menovej politike rozhodovať britská centrálna banka [BoE]. Predpokladáme, že centrálni bankári tejto ostrovnej krajiny nepristúpia k zmene základnej úrokovej sadzby. Tá by tak mala ostať potvrdená na aktuálnej úrovni 0,50 %.

 

O ram

Avatar

Odporúčame pozrieť

europska centralna banka

Legislatíva na elimináciu používania najmenších euromincí je už podľa Kažimíra pripravená

Legislatíva na elimináciu používania najmenších euromincí je už podľa Národnej banky Slovenska pripravená. Centrálna banka …