EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE ŠTATISTIKY EUROPOSLANCOV PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / POLITIKA / Ruskí hackeri sa dostali k neverejným informáciám o Obamovi

Ruskí hackeri sa dostali k neverejným informáciám o Obamovi

hackeri počítač klávesnica
PHOTO: Ilustračné Flickr.

WASHINGTON – Ruskí hackeri napadli stránky Bieleho domu a dostali sa k neverejným informáciám o programe prezidenta Baracka Obamu. Uviedla to televízna stanica CNN s odvolaním sa na nemenovaných amerických predstaviteľov.

Podľa televíznej stanice CNN doterajšie vyšetrovania kybernetického útoku viedlo k záveru, že sa odohral v dvoch krokoch. Hackeri sa najprv dostali na servery ministerstva zahraničia, kde ovládli e-mailovú schránku, prostredníctvom ktorej potom pomocou takzvaného phishingu prenikli na stránky Bieleho domu. Tu potom údajne získali niektoré neverejné informácie týkajúce sa napríklad Obamovho denného rozvrhu.

Technika Phising

Prezidentov bezpečnostný poradca Ben Rhodes televízii povedal, že hackeri sa nedostali k informáciám vedeným ako tajné. Hovorca Bieleho domu Mark Stroh uviedol, že CNN priniesla správu o útoku z minulého roku a nemôže potvrdiť,  či za ním skutočne stáli Rusi.

Phishing je veľmi rozšírená podvodná technika k získavaniu citlivých informácií pomocou rozposielania e-mailov, v ktorých je užívateľ vyzvaný k zadaniu osobných údajov na stránky verne simulujúce podobu známych existujúcich stránok.

Viac..  Európska únia je podľa Lajčáka silná, aj keď čelí snahám zvonku oslabiť ju

Stačí predstierať

Šéf amerických tajných služieb James Clapper podľa CNN v januári povedal, že sa americké federálne úrady stávajú terčom podobných útokov zo zahraničia prekvapivo často a mali by svojich zamestnancov na hackerske praktiky typu phishingu vyškoliť.“Číňania a ďalší sa toľkokrát nabúrali do našich systémov a stačilo im k tomu, že predstierali, že sú niekto iný, požiadali o prístup a dostali ho,” prehlásil Clapper.

Hackerskych útokov z roka na rok pribúda. Okrem získania tajných odkazov, si môžu hackeri aj poriadne zarobiť. Ako naposledy vo februári. Organizovaný gang počítačových hackerov, ktorý od konca roka 2013 napadol stovku bánk v tridsiatich krajinách sveta, ukradol pri nelegálnych operáciach viac ako miliardu dolárov.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk.

O ram

Odporúčame pozrieť

Macron

Podľa Macrona by si mala byť EÚ s Ruskom bližšia. Ruského prezidenta pozval na oslavy

HELSINKY / Európska únia potrebuje rozvíjať strategické vzťahy s najbližšími susedmi, vrátane obrannej sféry, aby si …